Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLAR DAİRE BAŞKANLIĞI KURULUYOR

BÜYÜKŞEHİRLERDE MUHTARLAR DAİRE BAŞKANLIĞI KURULUYOR

Muhtarlar taleplerini ”online” iletmekten memnun

08/03/2015 11:42

– Muhtarların taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan “Muhtar Bilgi Sistemi”nin devreye girmesi, köy ve mahalle muhtarlarınca memnuniyetle karşılandı – Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz: – “Özellikle özlük haklarımızdan başlayan iyileştirme çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın öncülüğünde ve İçişleri Bakanlığımızın da gayretleriyle devam etmekte” – “Teknolojik imkanlar kullanılarak yapılan bu düzenleme muhtarlarımızı oldukça memnun eden seviyede”

– HAYATİ AKÇAY – Muhtarların taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan “Muhtar Bilgi Sistemi”nin devreye girmesi, köy ve mahalle muhtarlarınca memnuniyetle karşılandı.

Sistemin hayata geçirildiğine ve işleyişine dair İçişleri Bakanlığı genelgesinin 81 ilin valiliğine gönderilmesinin ardından muhtarlara “Muhtar Bilgi Sistemi”ni kullanabilmeleri için şifreleri de yollanmaya başlandı. 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz , AA muhabirine, son dönemde muhtarların birçok sorununun giderilmesi için gayret edildiğine değinerek, “Özellikle özlük haklarımızdan başlayan iyileştirme çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın öncülüğünde ve İçişleri Bakanlığımızın da gayretleriyle devam etmekte. Yapılan tüm çalışmaları memnuniyet ve sevinçle karşılıyoruz” dedi.

Son olarak İçişleri Bakanlığının, köy ve mahalle muhtarlarının etkinlik ve işlevlerinin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla “Muhtar Bilgi Sistemi” oluşturduğunu ifade eden Akdeniz, sistemin devreye girdiğini ve muhtarlara sistemi kullanabilmeleri için gerekli şifrelerin dağıtılmaya başlandığını anlattı. 

Muhtarların özellikle yerel bazdaki sorunları ve talepleriyle ilgili yeni bir sistemin geliştirilmesinden mutlu olduklarını belirten Akdeniz, şöyle konuştu:

“Bundan sonra köy ve mahalle muhtarlarımız bu sistem sayesinde kendilerine verilen şifreleri de kullanarak sorun ve taleplerini direkt olarak elektronik ortamdan iletebilecek. Bu sistem bakıldığında çok güzel ve daha öncede de uygulanmamış bir sistem. İlk defa uygulanıyor. Teknolojik imkanlar kullanılarak yapılan bu düzenleme muhtarlarımızı oldukça memnun eden seviyede.”

– Taleplere 15 günde cevap verilecek

Muhtarların her türlü sorununu sisteme yazabileceklerini aktaran Akdeniz, sistemin dilekçe görevi göreceğini ve talep ile sorunlara en az 15 gün içerisinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’de oluşturulan yeni Muhtarlar Daire Başkanlığı aracılığıyle cevap verileceğini belirtti. 

Akdeniz, Büyükşehir olan illerde Muhtarlar Daire Başkanlığı ve diğer il ve ilçeler Belediyelerinde Muhtarlar Şube Müdürlükleri oluşturulacak ve sisteme girilen muhtar taleplerinin ise anında bu birim tarafından değerlendirmeye alınacağını kaydederek, “Daire başkanlıkları muhtarların sorunlarını takip eden bir birim halinde olacak. Dolayısıyla bu sisteme düşen dilekçeler zaman kaybetmeden değerlendirilip muhtarlarımıza mail olarak geri bildirilecek. Böylelikle sorunlar da kısa sürede aşılmış olacak” diye konuştu.