Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ İMZADA

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ İMZADA

MUHTARLAR GÜNÜ İMZADA

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz 19 Ekim tarihinin ‘’Muhtarlar Günü’’ kabul edilmesi için dosyanın tamamlandığını ve sadece imzaya kaldığını açıkladı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Muhtarlar Daire Başkanı Ufuk Hasçakal’ı Makamında ziyaret ederek muhtarlar Daire Başkanlığının yaptığı çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunduğu Sayın Hasçakal’dan Muhtarlar Gününün tüm çalışmalarının tamamlandığı bilgisini aldı.

Akdeniz Konu ile ilgili şunları söyledi:’’Muhtarlık teşkilatımız 19 Ekim 1828 tarihinde kurulmuştur.  İçişleri Bakanlığımıza bu tarihin Muhtarlar Günü olması için yazılı müracaatta bulunduk. Osmanlı arşiv dosyalarını inceleyen sevgili hocamız Dr. Mehmet Güneş Muhtarlık teşkilatının bu tarihte kurulduğuna dair somut bilgiler edindi. Osmanlı arşivleri, Tarih Kurumumuz tarafından da incelenerek bu tarihin Muhtarlık tarihinin kuruluşu olarak tescil edildi. Dolayısıyla 19 Ekim tarihinin ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak tescil edilmesini ve İçişleri Bakanlığımız tarafından Olur’unun verilmesini bekliyoruz. Bu hususta yapılan tüm çalışmalar tamamlandı. Şimdi sıra imza aşamasına geldi. Muhtarlar Dairesi Başkanımız Sayın Hasçakal’a bizlere yardımcı olması hasabiyle çok teşekkür ediyoruz. Yine Sayın Dr. Mehmet Güneş’e de bizler adına yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Çok yakın bir gelecekte dosyamızın imzalanarak 19 Ekim tarihinin her yıl tüm Türkiye’de Muhtarlar Günü olarak kutlanmasını diliyoruz’’dedi.