Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE MUHTARLAR SEMPOZYUMU

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE MUHTARLAR SEMPOZYUMU

‘’Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadelede Muhtarın Rolü’’ Sempozyumu Trabzon ilinde yapıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun 35. İstişare toplantısı çerçevesinde yapılan sempozyuma Trabzon Valisi  Yücel Yavuz, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Bölge ve il federasyon başkanları, dernek başkanları ve Trabzon ilinden muhtarlar katıldı.

Sempozyumda açılış konuşmasını yapan Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ve Trabzon Muhtarlar Federasyonu işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu sempozyumun yararlı olmasını diliyorum. Bu hastalığı bertaraf etmek için herkesin elini taşın altına koyacağına inanıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından Trabzon’a gelerek bu sempozyuma katılan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu başkanı Hüseyin Akdeniz sempozyumda yaptığı konuşmada, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu daha öncede 29 Kasım 2014’de Adıyaman ilinde ‘’Çocukluğum, Gençliğim ve Geleceğim’’ konulu Konferans ile yine 20 Şubat 2015’de Erzincan ilinde ‘’Madde kullanımıyla Mücadele ve Farkındalığın Artırılması’’ sempozyumu ile uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede, iki toplantı düzenlemişti. Bugün Trabzon ilinde üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz bu toplantının ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Dünya da hızla yayılma eğilimi gösteren uyuşturucu kullanımı, ülkemizi de etkiliyor. Ülkemiz bir taraftan terör örgütleriyle amansız mücadele verirken, diğer taraftan ise İçişleri Bakanlığımız bünyesinde güvenlik güçlerimizin uyuşturucu belası ile de kararlılıkla mücadeleye devam ettiğini görüyoruz. Güvenlik güçlerimiz geçen yıla göre bu yıl operasyonlarda % 66’lık bir artış gerçekleştirmiştir. Güvenlik güçlerimizin sadece 1-15 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 6 bin 18 operasyonda 8 bin 99 şüpheli hakkında işlem yapılması bu kararlılık göstergesinin bir sonucudur. Birazdan bu konularla alakalı ilgili birim amirlerimiz muhtarlarımızı eminim ki daha detaylı bilgilendireceklerdir. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ve biz; Türkiye’nin muhtarları, ülkemizdeki uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ‘‘Türkiye Uyuma, Uyuşturucuya Karşı Çık’’ projesiyle ülke çapında uyuşturucuya karşı dev bir kampanya başlatma kararı aldığımızı Trabzon ilinden tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Biz muhtarların gerek terörle ilgili gerekse uyuşturucuyla ilgili verilen bu mücadelelerde her zaman devletimizin yanında olduğunu bilmelerini isteriz” şeklinde konuştu.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç konuşmasında, “Bizler belediye başkanları olarak, muhtarlar ve bütün devlet kademeleri olarak çok önemli bir konuyu istişare edeceğiz. Şu anda istişare edeceğimizi alan toplumda görünmeyen bir alandır. Görünen alanda mücadele etmek kolaydır. Ama biz görünmeyen bir alanda mücadele ediyoruz. Suç ile alenileşen eylem adli yargıya intikal eder. Ama biz suç oluşmadan bütün unsurlar olarak öyle müşterek bir çalışma ortaya komalıyız ki uyuşturucu ile mücadelede başarılı olalım. Gençlerimizin bu yola düşmesi kolay olur. Onları düşmeden kurtarmalıyız. Şu anda istatistiklere göre Avrupa2da hayatında bir kez uyuşturucu kullananların oranı yüzde 18dir. Bizde ise bu rakam yüzde 1.5 dur. Bu çok önemlidir.  Burada manevi açı ön plana çıkıyor. İşin bir de sosyal yönü vardır. Buralar mahallelerdir. Burada da iş muhtarlarımız düşüyor. Çalışma arkadaşlarımı muhtarlarımızla daha iyi iletişim ve çalışma içine girersek bunu önlemek adına önemli bir adım atmış oluruz. Hepimiz gelecek neslin iradesini düşünmek zorundayız. Bu düşüncenin sağlıklı temellere oturması içinde böyle önemli bir toplantının şehrimizde yapılması çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu yaptığı konuşmada, “gerçekten uyuşturucu konu hepimizin karşı karşıya gelebileceği bir konu. Güçlü bir gelecek inşa etmek istiyorsak sağlıklı bireylere sahip olmamız gerekiyor. Geleceğimizi kurtarmak ve büyük Türkiye’yi kurmak istiyorsak uyuşturucu ile mücadele etmek konusunda güçlü bir irade ortaya koymamız lazım. Bu bilginin sağlıklı bir şekilde alınması ve ilgili makamlara iletilmesi konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Muhtarlarımız o mahallede yaşamaya devam edecek. Muhtarlarımız görev sonrasında o madde bağımlısı arkadaşlarla aynı mahallede yaşanamaya devam edecek. Trabzon’da uyuşturucu konusunda ciddi mesafeler alındı. Geleneksel anlamda rahatlık var. Esrardan otta bir şey olmaz. Her şey onlarla başlıyor. Arkasından Bonzai geliyor, kimyasallar geliyor. Sonra eroin geliyor ve arkasından kaybedilen bir gençlik geliyor. Biz sizler için buradayız. Uyuşturucu kullanan kişi bilinçli olmadığı için her türlü eyleme başvurabiliyor. Biz ülke olarak uyuşturucuyu bitirir ve ya azaltırsak su konusunda da azalma olacak. Şimdiye kadar bulunduğu yerdeki adliye ile Cumhuriyet Başsavcısı ile irtibat kurmayan muhtarım varsa gitsin benim adımı versin. Biz sizler için buradayız” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuşmasında, “burada çok güzel bir birlikteliği görmekteyiz. Biz 692 muhtarımızı çok seviyoruz ve onları mesai arkadaşımız olarak kabul ediyoruz. Ben sağlık Müsteşarlığı yaparken bu uyuşturucu ile çok uğraştım. Bizde bağımlılıkla mücadele etmek için yeni bir merkezi hayata geçirdik. Tedavi muhakkak lazım ama sonuç alıcı yönde yüzdelik oranı çok az. Diyanetimiz bunları işlerken Milli Eğitimimizde okullarda bu mücadeleye katkı veriyor. Gençlerimizin uyuşturucudan uzak olacak şuuru ahlakı, eğitimi kazanarak yetişmeliler. Muhtarlarımız bizim gözümüz kulağımız. Geleceğimiz en başta sizlerin elinde Allah yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, “İki kız çocuğu annesi olarak gelecek nesillerimizi iyi yetiştirmek adına çok önemli bir toplantı. Çok önemli bir mücadele bu mücadele. Bu bağımlılığın suçlarda çok etkili olduğunu görüyoruz. Demokrasimizin en küçük birimi ve toplumun kılcal damarlarına nam salan muhtarlarımızın burada edineceği bilgiyi kendi mahallelerinde uyuşturucu ile mücadele anlamında katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Bir durumu belirtmek istiyorum. TBMM’de yüzde 15 kadın seçilmiş vekil oranımız varken seçilmişlerin en küçüğü olması ve en fazla olabileceğini düşündüğümüz muhtarlıklarımızda kadın sayısının çok az olduğunu belirtmek istiyoruz. Trabzon’da 692 muhtarımızın 3’ü kadın. İnşallah bunları daha da artırırız” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında Uyuşturucu ile ilgili olarak bir sunum yapıldı.

Sunum sonrasında konuşma yapan Trabzon Valisi Yücel Yavuz “Bu son derece anlamlı bir faaliyet. Geziler yapıyorlar ve böyle güzel bir organizasyonla da taçlandırıyorlar. Hep beraber bu konu ile mücadele konusunda hemfikiriz. Sizler anayasada yeri olan yerelde vatandaşımızın seçerek görev tevdi ettiği mesai arkadaşlarımızsınız. Unvanınızın sağladığı görev ve yetki ile etrafınız olan her şeyden sorumlusunuz. Muhtarlık müessesesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sizler sorumlusunuz. Hiç kimse sorumluluğu başkasına atmasın. Benim sorumluluğum neyse sizlerde benim mesai arkadaşlarım olarak mesulüz, sorumluyuz. Burada çocuklarımızın gençlerimizin karşı karşıya olduğu sorunu biliyoruz Önemi olan oraya gelmemek. Bunun nasıl olduğunu hangi mekanlarda ve ortamlarda zafiyetin ortaya çıktığını biliyoruz. Toplumda milli birlik ve beraberliğimizi geliştirerek bu tür sorunları aşacağız. Bu sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.