Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK KARAR

ÜMRANİYE BELEDİYESİNDEN ÖRNEK KARAR

Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can 3593 sayılı Belediye Kanununun 9. Maddesinin son fıkrasını Belediye Meclisi kararıyla hayata geçirerek bir ilke imza attı. Bu kararın diğer belediyelerede örnek teşkil edeceği belirtildi.

İstanbul Muhtarlar Federasyonunun aylık gerçekleştirdiği Yönetim kurulu toplantısı  ilçe Muhtarlar Derneğinin başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantı Üsküdar Belediyesi Tantavi Sosyal Tessislerinde gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıya Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Üsküdar Belediye Başkanı Hasan Can, Ak parti ilçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta, İstanbul İlçe Dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Toplantıda yapılan protokol konuşmalarında  muhtarlık camiasının önemine vurgu yapıldı. Muhtarların yeni bir kanuna ihtiyacı olduğu ve bu noktada bir çalışma yapılmasının yerel yönetimlerin ilk ayagı olan muhtarlıkların güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan Can’a  5393 sayılı Belediye kanunun 9 maddeside belirtilen hükümleri yerine getirmesinden dolayı teşekkür ettiler.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz toplantıda şunları söyledi.’’5393 sayılı Belediye Kanunun 9. Maddesinin son fıkrasında ‘’ Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar; kararlarında mahallelinin ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır’’ ifadesi bulunmaktadır. Başkanımızın bu hüküm gereğini belediye meclis kararıyla alması Türkiye’de bir ilk defa gerçekleşen bir durumdur. olmuştur. Alınan karar diğer belediyelerimize de güzel bir örnek teşkil edecek olması bizler açısından oldukça önemlidir. Sayın Başkanımızın aldığı bu karar Ümraniye muhtarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bizlere bu konuda ilk resmi desteği veren Ümraniye Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu kararın diğer belediyelerimizce de uygulanmasını diliyoruz.Tüm Türkiye’deki dernek başkanlarımız kendi il ve ilçelerinde bu karı örnek olarak göstererek belediye başkanlarından uygulamaları konusunda gerekli adımları atacaklarından eminim’’dedi.  

Daha sonra muhtarlara verdiği destek için Hüseyin Akdeniz ve Kadir Delibalta Türkiye Muhtarları Adına  Ümraniye Belediye Başkanı  Hasan Can’a plaket taktim etti.

Son Düzenlenme Pazar, 21 Aralık 2014 20:58