Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

TRABZON MUHTARLAR FEDERASYONU 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPILDI.

TRABZON MUHTARLAR FEDERASYONU 1. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPILDI.

Trabzon Muhtarlar Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu Trabzon Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda yapıldı.

Trabzon Muhtarlar Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu Trabzon Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda yapıldı. Kurucu Başkan Bekir Aktürk’ün başkanlığında tek liste ile gidilen Genel Kurulun, Divan Başkanlığını Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz yaptı. 

Genel Kurula Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Yomra İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon 1. Sıra Milletvekili adayı Süleyman Soylu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, eski AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş ile muhtarlar katıldı.

Genel Kurulda konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, ‘’Önce birlik, birlik olmadan dirlik olmuyor. Onun için hele hele Trabzon çok hassas bir il. Türkiye’mizin mozağı Trabzon. Trabzonlu olmak biraz daha özverili olmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. 2012 yılında Konfederasyona girdim. Orada ki faaliyetleri gördükten sonra yola devam etme gereğini gördük. Şuan da Türkiye’de barış söyleniyor. Barış olsun… Ben daha önce de Erzurum toplantısında, Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonunun Genel Kurulunda şunu dedim. “Barışa ihtiyacımız yok” Neden Barışa ihtiyacımız yok, çünkü biz barışı yaşıyoruz.  2012 yılında sizlerin adına yola çıktığımda Trabzon’dan başka hiçbir ilde muhtar tanımıyordum. Ama şuan da Türkiye’nin 81 ilinde diyalogumuz olan muhtar arkadaşlarımız var. Federasyon kurma birlikte olmanın birlikten huzur, barış her şeyin doğacak olduğunu oralara gittim gördüm. Şuan Mardin’de, Diyarbakır’da Van’da evimiz arkadaşımız var. Gidip görmediğin, elini tutmadığın sohbet etmediğin insanı anlayamazsın. Biz onlara hangi gözle bakıyorsak, onlarda bizlere aynı gözle bakıyor. Halbuki bir birimizden farkımız yok. Bu diyalog devam ediyor” dedi.

TRABZON MUHTARLAR FEDERASYONUN LOGOSUNDA Kİ YILDIZLAR

Aktürk, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Halka hizmet edecek olan birimlere hep birlikte gideceğiz. Gideceğiz ama bizler çizgimizi muhafaza edeceğiz. Başkan veya müdür yerine geçmeyeceğiz. Muhtarlık yapacağız. Vatandaşa hizmet götüreceğiz. Bizim gittiğimiz yetkililer de bizim halka hizmet getirme anlayışına saygı gösterecekler. Karşılıkla sevgi ve saygı çerçevesinde bu işi yürüteceğiz.  Trabzon Muhtarlar Federasyonun logosunda 18 yıldız var. Bu yıldızların manası Trabzon 18 ilçe ve 18 ilçede birdir. Hep beraberiz. Biz gerekli kanun nizam çerçevesinde bizlere hizmet edenlere her zaman kucaklayacağız” 

TRABZON ANADOLU’YA ÖNDERLİK YAPMIŞ

Belediye Başkanlarına da muhtarlara destek olmaya çağıran Aktürk, “Türkiye’de kanunlar tek sayın başkanım, başkanlarım. Büyükşehirlerde muhtarlarımıza belediyelerin imkanları dahilinde ödenek veriliyor. Türkiye’de kanun tek olduğuna göre artık, Trabzon bizim bölgemiz her zaman için Anadolu’ya önderlik yapmıştır, ağabeylik yapmıştır. Anadolu’da bu konuna Trabzon’un ağabeyliğini pekiştirecek. Bu konu maddi konuya girdiği için eğilmek istemiyorsunuz ama öyle arkadaşlarımız var ki günde 50 km yol yapıyor. Gelecek şehre halka hizmet götürecek. Muhtarım şehre geliyor, otoparka arabasını çekiyor. Giderken 10 lira 15 lira ücret ödeniyor. Türkiye’nin çoğu yerinde var. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi kontrol kart yaptı. İstanbul’da ki muhtarlar otopark parası, metrobüs parası vermiyorsa benim muhtarlarım da vermeyecek. Onlara Türkiye’de hangi kanunlardan faydalanıyorsa, bu kanunlarda sizler için de geçerli başkanım” diye konuştu. 

TÜRKİYE’NİN 81 VİLAYETİNDE ÖRGÜTLENMİŞ YAPI Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise, “Türkiye’nin 81 ilinde örgütlenmiş bulunmaktayız. Uzun bir süreçten geliyoruz. Bu birlikteliğin sağlanmasında şahsım yönetim kurulumuz ile birlikte bir 280 bin km’yi kat ederek 230 dernekle devam ediyoruz. İsteklerimiz ortak. Hiç bireysel isteğimiz yok. Aynı demokrasi içerisinde temel taş olduğumuzu, bu temel taş içerisinde halk ile devlet arasında ilişkiyi kuran kılcal damarlar olduğumuz asla unutulmamalı” dedi. 

BİZİM GÖĞSÜMÜZ BURADAN KABARACAK

Akdeniz, muhtarların sorunları noktasında belediyelerin yardım etmesi gerektiğini ifade ederek, “Evet sorunlarımız var istek ve dileklerimiz var. Ama hiç biri bireysel değil yapılabilir. Belediye Kanunun 9. Maddesinin diğer illerde uygulanabilirliğinin Trabzon İlinde de uygulanmasını istiyoruz. İlçe Belediye başkanlarımız burada. Bizlere bu müjdeyi vereceklerini biliyorum.Bu vesile ile yapılan Trabzon Muhtarlar Federasyonunun seçimleri Konfederasyonumuz başta olmak üzere tüm Türkiye Muhtarlarına  hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

BİZ DESTEKLERİ VERECEĞİZ

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’da, Trabzon’un Büyükşehir olmasının ardından gelirlerde yarı yarıya düşüş yaşandığını kaydederek, “Muhtarlarımıza çok önem veriyoruz. Hizmette birinci halka sizlersiniz. Yomra Belediyesinin dizaynını hazırladık. Orada yerini hazırlıyoruz. İnternetten, belediyesine, kırtasiyesine kadar biz hepsini vereceğiz bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 

TRABZON’UN GELİRLERİ DÜŞTÜ

 Biraz önce Bekir Başkanım 5393’ü anlattı. Diğer illerimizde olduğu gibi Trabzon’da büyükşehir oldu. Bu olması çok kolay değil. Aksamalarımız olabilir bunda biraz daha anlayışlı davranmak gerek. Asıl önemli olan Trabzon’a Büyükşehir’e ayrılan pay, büyükşehir olmadan önce kinden yarısından daha yüksekti. Maalesef seçimden sonra hizmet alanları ve nüfuslarımız büyüdü. Ama bir de baktık gelirler düştü. Eski belediye gelirlerimizden yarı yarıya kaybımız var.

MUHALEFETTEN ARKADAŞLAR GELİYOR GENEL BAŞKANLARI GİBİ SALLIYOR

Bununla ilgili sayın Başbakanımızın Trabzon ziyaretinde sağ olsun bize zaman ayırdı. Kendisi de kabul etti. İlk adım atıldı. İller Bankasından geciken borçlarla ilgili erteleme başlattı. Bu da bizim için can suyu oldu. İmkanlarımızda sıkıntı var. Biz muhtarlarımız ile birlikte vatandaşa hizmet ediyoruz. Muhtarlar sız ne siyaset ne de hizmet edebiliriz. Biz bu anlayışla hizmet ediyoruz.  Bizlere destek verin. Muhalefetten arkadaşlarımız geliyor mahallelere aynı genel başkanları gibi sallıyor. Ama sizlere hizmet edecek olan bizleriz” dedi.

Trabzon Muhtarlar Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Muhtarlar halkımızın birinci temsilcisi ve bizlerin de çalışma arkadaşlarıdır. Büyükşehir yeni olduk. Eşit hizmet anlayışı içerisinde tüm ilçelere hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Mahalle muhtarlarının görüş, talep ve önerilerini çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin kapıları muhtarlarımıza sonuna kadar açık” dedi.

“5 yıllık görev süremizin sonuna kadar Trabzon genelinde 250 milyonluk asfalt ve beton yol yapmayı planladıklarını, ihtiyaca göre bunu 300 milyona çıkarabileceğiz” diyen Başkan Gümrükçüoğlu, “2015 yılında Trabzon genelinde 100 milyonluk asfalt, beton yol yanı sıra su ve altyapı çalışması yapacağız. Bunu yaparken de ilçelerin alanı, nüfusu, yol ağı ve bugüne kadar yapılanların gözden geçirilmesi kriterlerine göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hiçbir siyasi ayrım yapmadan tüm ilçelerimizde ve mahallelerimizde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yatırımları adaletli bir şekilde dağıtmaya gayret edeceğiz. İlçelerde betonlama çalışmalarına Mayıs ayı sonuna doğru başlayacağız. Devam eden asfaltlama çalışmalarının Kasım ayına kadar sürecek. 5 yılın sonunda ‘benim köyümde ve mahallemde yolum ve suyum ile ilgilenilmedi’ denilecek bir yer kalmayacak” ifadelerini kullandı.

ORTAHİSAR BELEDİYESİ’NDE MUHTARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ KURDUK”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda belediyelerde muhtarlıklarla ilgili müdürlüğün kurulmasının muhtarları siyasetin etki alanına sokacağı endişelerinin tamamen yersiz olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelde doğrultusunda Ortahisar Belediyesi’nde de Muhtarlık Müdürlüğü’nün kurulduğunu belirten Başkan Genç, bu şekilde belediye ile muhtarların daha enteraktif ve işbirliği içinde çalışacağına dikkati çekti.

Başkan Genç, “Biz de Ortahisar Belediyesi’nde muhtarlıklar müdürlüğü kurduk. Maalesef biz muhtarlarımızla, samimiyetle mesai arkadaşı olma kavramını kurumsallaştıramadık. Yani belediyemiz bünyesinde bu kurumsal yapıyı oluştururken bazı muarızlarımız, sanki muhtarlarımızı ve muhtarlıklarımızı belediyeden bir müdürlüğe bağlıyormuşuz gibi bir algı oluşturmak istediler. Bunu asla ve katta reddediyorum. Böyle bir düşünce, böyle bir anlayış olamaz, Bu olsa olsa basit bir muhalefet anlayışı olur. Çünkü ben şunu biliyorum ki beni Ortahisar Belediye Başkanı olarak seçen irade ne kadar değerli ise sizleri muhtar olarak seçen irade o kadar değerlidir. Belediye Başkanını seçen irade ile o irade birbirine eşittir. Buna yürekten inanarak söylüyorum. Bu demokrasinin tezahürüdür. Sadece sıfatlarımız farklıdır. Hatta Başbakan’ı seçen irade ile sizi seçen irade aynıdır. Hatta sizin başka bir unvanınız daha vardır. Cumhurbaşkanından sonra devleti temsil eden Valiyle birlikte sizler de devleti temsil ediyorsunuz. Hükümetimiz bu kararı belediyelerimizin muhtarlarımızla daha sağlık çalışmasının ortamını yaratmak, bir platform ve zemin oluşturmak için atmış olduğu adımdır” şeklinde konuştu.

Muhtarlıklar Müdürlüğü’nün kurulmasıyla birlikte muhtarlarla daha enteraktif bir işbirliği içinde çalışacaklarına vurgu yapan Başkan Genç, “Bu müdürlüğümüzle beraber göreceksiniz ki daha enteraktif, daha işbirliği içerisinde bir çalışma gerçekleştireceğiz. Muhtarların muhatabı doğrudan belediye başkanıdır. Ortahisar da ise doğrudan Ahmet Metin Genç’tir. Onun muhtarlıklar müdürlüğü belediyenin muhatabı gibi bir algıyı kesinlikle kabul etmediğimi bir kez daha söylemek istiyorum. Muhtarlıklarla ilgili yasanın 19. maddesi, elektrik, su, telefon gibi masraflarının desteklenmesi maddesi çıkarılmasaydı dahi biz o meclis kararını yine alırdık. Muhtarlıklar Müdürlüğümüzün oluşturulmasıyla beraber oluşturacağımız bütçeyle bu yardımı yapacağız. İnşallah sizlerle Cenabı Allah nasip ederse vatandaşımıza en iyi hizmeti yapacağız” diye konuştu.

Genel kurulda son konuşmayı yapan Trabzon Ak parti Milletvekili adayı Süleyman soylu ise şöyle konuştu.’’Muhtarların birlik ve beraberliği demokrasimiz adına çok önemlidir. Trabzon ilinde böyle bir örgütlenme yapısının oluşturulmuş olması siyasetçinin de yükünü hafifletecektir. Son yıllarda muhtarlarımızın bir arada hareket etmesi beraberinde kendi isteklerinin ve sorunlarının çözülmesinde önemli aşama kaydettiği ortadadır. O nedenle Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan ve yönetimini kutluyorum. Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanımız Bekir Aktürk’e de bu başarılarının devamını diliyorum. Tüm seçilmişlerle Trabzon’un sorunlarını inşallah beraberce el birliği içinde çözeceğiz’’dedi.