Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

TMUHK KADIN MUHTARLARLA BURSA’DA BULUŞTU

TMUHK KADIN MUHTARLARLA BURSA'DA BULUŞTU

KADIN GİRİŞİMCİLER KADIN MUHTARLARLA BULUŞTU

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE KÜLTÜR VE TURİZM DAİRE BAŞKANLIĞI KOORDİNESİNDE TÜRKİYE MUHTARLAR KONFEDERASYONU İŞBİRLİĞİYLE ‘TÜRKİYE KADIN MUHTARLAR BULUŞMASI’ KAPSAMINDA ‘EKONOMİDE KADIN GİRİŞİMCİLER’ KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinesinde Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu işbirliğiyle ‘Türkiye Kadın Muhtarlar Buluşması’ kapsamında ‘Ekonomide Kadın Girişimciler’ konulu panel düzenlendi.

‘Şehr-i Kadınlar’ programları dahilindeki panel, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Uludağ Salonu’nda organize edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun eşi Faize Müezzinoğlu, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, İtalya Fahri Konsolosu Yrd. Doç. Dr. Oya İzmirli, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Kadın Kolları Başkanı Dilek Tez ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın muhtarlar katıldı.

Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Bursa’da yaşanan trafik kazası sebebiyle bu sene Kadınlar Günü’nü buruk geçirdiklerini ifade etti. Kadının her alanda güçlenmesi gerektiğini, kadın muhtarların bu konuda aktif olmasının sevindirici olduğunu anlatan Gözgeç, kadının istihdam ve siyaset alanında daha güçlü olması için mecliste önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Gözgeç, “Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesini kapsayan Uluslararası İstanbul sözleşmesini imzalayan ilk ülkelerden birisiyiz. Kadınların karar alma mekanizmasında daha fazla yer almasını istiyoruz. Yüzde 4’lerde olan oran yüzde 14’leru ulaştı. Bizim hedefimiz yüzde 25’tir. Kadın muhtar, belediye başkanı, meclis üyesi ve milletvekili sayısının artmasını istiyoruz. Güçlü kadın, güçlü toplum demektir. Kadınların bu ülkenin geleceğini inşa ediyor” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Bursa’da yaşanan trafik kazası sebebiyle bu sene Kadınlar Günü’nün buruk geçtiğini belirten Hasan Çepni, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi. Halkın seçimiyle görev alan muhtarlığın kutsal bir görev olduğunu söyleyen Çepni, muhtarlığın mahallelerin en üst düzey temsil makamı olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını muhtarlarla işbirliği halinde yürüttüğünü belirten Çepni, “Şehrin yerel parlamentosu gibi çalışan Bursa Kent Konseyi de muhtarlara önem veriyor. Muhtarlar önemli bir katılımcı grubunu teşkil ediyor. Bursa’daki 120’nin üzerindeki muhtarımız kurul üyemizdir. Kadınlar ise bizlerin annesi, eşi, çocuğumuzdur. Kadının saygın kişiliğiyle toplumda ayrı yeri olmuştur. Kadınlar geleceğimiz, geleceğimize yön veren önemli rehberimizdir” diye konuştu.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, başta kadın muhtarlar olmak üzere tüm kadınların Kadınlar Günü’nü tebrik etti. Trafik kazasında hayatını kaybeden kadın işçilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Akdeniz, Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yaptıkları programın amacına ulaştığını söyledi. Kadınların toplumun ve ailenin mihenk taşı olduğunu, huzurun da en kutsi sığınağı olduğunu anlatan Akdeniz, kadının emeği, yüreği, barışı, sevgiyi temsil ettiğini ifade etti.

Akdeniz konuşmasına şöyle devam etti;’’8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında 129 kadın işçi kadın öldüğünde belki onlar bu günün Dünya kadınlar günü olarak kutlanacağını bilmiyorlardı. Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1921 Türkiye’de kutlanmaya başlandı.

Ne kadar üzücüdür ki, kadınlarımız hala temel hakları için savaş veriyor. Yaşamaya çalışıyor, barınmaya çalışıyor, eğitim görmeye çalışıyor, iş sahibi olmaya çalışıyor… Bir insanın kendine “temelde” verilen haklar için çaba sarf etmesi, savaşması ne kadar inanması güç bir durum olduğunu düşünüyorum.

Türkiye olarak, kadına şiddette, kadın istismarında ne yazık ki karnemizin iyi olduğu söylenemez. Yıl içindeki istatistiklere bakıldığında gazetelerde çıkan 5 bin haberin kadınlarımıza yapılan şiddet içerikli olduğu görülecektir. Oysa nüfuzumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız bunların hiçbirini hak etmiyor. Siyasette, sivil toplum örgütlerinde ve çalışma hayatında kadının daha fazla yer alması hepimizin ortak isteği olmalıdır.

Muhtarlık müessesesi içinde bakıldığında da kadın muhtarlarımızın sayısının yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Bugün 50 bin 165 muhtar içinde sadece 675’inin kadın muhtar olduğunu görürüz. Bu rakam, toplam muhtar sayısının sadece %1,4 üne tekabül eder.

Bu gün itibariyle en fazla kadın muhtarımız bulunan il İstanbul’dur ve bu ili Ankara ve İzmir takip etmektedir. En az kadın muhtar sayısının dağılımında ise 10 ilde sadece bir kadın muhtar görev yapmaktadır. Bu ara da sunu da söylemek gerekir ki; Türkiye’nin en genç kadın muhtarı Ardahan, en yaşlı kadın muhtarı ise İstanbul’dadır.

Amacımız muhtarlık müessesesi içinde kadın muhtarların sayısının artması olmalıdır. İnşallah bu rakam 2019 yerel seçimlerinden sonra daha da artacak kadının seçilmişler içindeki çoğalacaktır.

Kadınlarımız toplumumuzun temel taşı, ailenin de mihenk taşıdır. Kadın huzurun ve meşruiyetin en kutsi sığınağıdır. Kadın emeği, kadın yüreği, kadın barışı, kadın sevgiyi temsil eder. Anayasanın 10 cu maddesinde belirtildiği üzere kadın-erkek eşitliğinin yazıda kalmamalıdır’’ dedi.

Türkiye Muhtar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı Dilek Tez ise, tüm emekçi kadınların Kadınlar Günü’nü tebrik etti. Kendilerini Bursa’da ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür eden Tez, erkekle omuz omuza bir arada olan kadınların birlik halinde bir yerlere gelmeye çalıştığını, kadın haklarına kadın ve erkek herkesin sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından panel bölümüne geçildi. KOSGEB Uzmanı Yerkan Güven’in moderatörlüğünü üstlendiği panele, İtalya Fahri Konsolosu ve İş kadını Yrd. Doç. Dr. Oya İzmirli, Buikad Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İş kadını Semra Baykan, girişimci iş kadını Hatice Koloğlu konuşmacı olarak katıldı. Katılımcılarla tecrübelerini, görüşlerini, yapılan çalışmaları anlatan konuşmacılar, program sonunda dinleyenlerin sorularını cevapladı. Panel, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.