Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

T.M.K GENİŞLETİLMİŞ İŞTİŞARE TOPLANTISI ORDU’DA YAPILDI

MUHTARLAR ORDU’DA TEK YÜREK OLDU

YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN AYAĞA KALKTI

Türkiye Muhtarlar Derneği Konfederasyonu Ordu’da birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısı gerçekleştirerek Genel Başkanları Ordulu Hüseyin Akdeniz’i yalnız bırakmama ve Akdeniz ile yola devam etme kararı aldılar.

81 İl’in Muhtarlar Derneği Başkanları ve 7 Bölgenin ve İstanbul’un Konfederasyona bağlı temsilci başkanlarının TESK Otelde düzenledikleri geniş katılımlı toplantıya Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ak PartiOrdu Milletvekili İhsan Şener, Ak Parti Erzurum Milletvekili Muhittin Aksak, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol ve çok sayıda Ordu’lu muhtarlar da katılarak Akdeniz’e destek verdiler.

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ak Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener’de muhtarların Türkiye konjöktöründeki önemlerine dikkat çeken birer konuşma yaptılar.

Yiğit düştüğü yerden ayağa kalkar tezahüratlarının sık sık atıldığı toplantıda Genel Başkan Hüseyin Akdeniz, çok sayıda muhtar da gözyaşlarına hakim olamadı.

BUGÜN TÜM TÜRKİYEYİZ

Duygu yoğunluğunun hat safhaya çıktığı toplantıda konuşma yapan Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz; “2011’ de yola başladığımda ilk Ordu’daki arkadaşlarımla görüştüm. Osman Sarıkaraman, Ali Kemal Çiçek, Yüksel Dere, Mehmet Özgen ve Ordu’daki diğer dernek başkanı arkadaşlarım. Beni hiç yanlız bırakmayan arkadaşım Olgun Öztürk. Belki bu Ordu Muhtarlar Derneğinin ve federasyonun yükünü benden daha çok çekmiş bir kişidir. Ordu’dan başladık bugün tüm Türkiye’yiz. Türkiye yollarına çıkarken şunu demiştim bu camia başarmasını biliyor, bu camia kuşa kurda yem olacak bir camia değildir, bu camia dirayetli ve güçlü bir camiadır. Genel sekreterim Sevim Özsoyu ile birlikte Sayın Güneydoğu Başkanım Hatip Şeran biraz önce aslında çok duyguluydu o nedenle fazla konuşamadı. Türkiye yollarına 3 arkadaş başladık bugün 81 ilde varız 150  ilçede varız daha da çığ gibi büyüyoruz daha da büyüyeceğiz” dedi. Şunu özellikle ifade etmek isterim Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’nun her zamankinden fazla birlik beraberliğe ihtiyacı var her zamankinden fazla kardeşliğe ve yakınlığa, daha da sarılmaya ihtiyacı var diyen Akdeniz şöyle devam etti;

BİRLİKTELİK YAPMAK MECBURİYETİNDEYİZ

“Birbirimizle yaptığımız kavgaların asla birbirimize bir faydası olmadığını bilen bir arkadaşınız olarak; Birbirimizi hiç sevmesek de camia adında o mührün altında birleştiğimiz sürece, birbirimizi sevmesek de birbirimizle birliktelik yapmak mecburiyetindeyiz. Sayın İç İşleri Bakanım İdris Naim Şahin bana şunu demişti komisyonda “Büyükşehir yasası çıkarken hani şöyle geçiyordu kafalarından bazı arkadaşlarımızın, bunu asla başbakanımızı kastederek söyleyemem çünkü o bu olayın dışındadır ama bazı milletvekillerimizin kafasından şu geçiyordu muhtarlıkları kapatalım 30 büyükşehirde artık muhtarlık olmasın, nasıl olsa bizim farklı temsilcilerimiz var” diyordu.

BU BİR TÜRKİYE’NİN AYIBIYDI

İnanın arkadaşlar komisyonda geçen yıl Eylül ayıydı ve biz komisyonda yapmış olduğumuz konuşmada Eski İç İşleri Bakanımız Sn. İdris Naim Şahin ve daha sonra gelen Sn. Muammer Güler ile inanın birçok şeyi başardık. Kapatılma noktasına gelen muhtarlığı bir dönem daha uzatabilme şansına sahip olduk. Bugün 30 büyükşehirde 30 Mart’ta yerel seçimde muhtarlık seçimi olmayacaktı ve 30 büyükşehir de mahalle muhtarı olan arkadaşlarımızın hiçbiri sandığa gitmeyecekti. Bu bir Türkiye’nin ayıbıydı ve biz bu ayıbı kurtarmak mecburiyetindeydik Genel Sekreterim Sn. Özsoylu hanım efendi sağ olsun, bugün aramızda olamayan Denetleme kurulu başkanımız Hülya Sungu muhtarlığından 15 gün evine gitmeyerek Çankaya’da meclisin kenarındaki muhtarlıkta benimle beraber yattı ve biz böyle başardık. Sabahlara kadar komisyon toplantılarında bulunduk. O gücü sizden aldığımız şekilde yansıttık ve o görüntüyü fotoğraflamışlardı. Bir milletvekili: -Ne yaptınız dedi. – Ne yapmışız dedim – Karar geri alındı. Köyler sadece mahalleye dönüyor dedi. Evet başardık dedim o zaman ve İdris Naim Şahin bunu ilk muhtarlar Konfederasyonun sempozyumu öncesinde ve sonrasında Genel Kurulunda açıkladığı zaman ‘Yaşasın Mahalleler’ diye açıklamıştı o günü hiç unutmuyorum ve bu kararın altında yatan gerekçe buydu” diye konuştu.

SEÇİLMEK YETMİYOR

Göz yaşaları arasında konuşmasını sürdüren ve kendisini seçimlerden sonra da özeleştiride bulunduğunu ve daha çok çalışmaları gerektiğine de vurgu yapan Akdeniz; “Şunu anlatmak istiyorum; özellikle tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Belki biraz geç kaldım özeleştirimi yaptığımı düşünüyorum. Mahallelime kabahat bulmuyorum. Benim de eksiklerim hatalarım olmuş olabilir. Daha fazla çalışmam gerektiğini de düşünüyorum ama bazen pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz misali bana da öyle oldu Seçilmek yetmiyor değerli arkadaşlar size görev veren vatandaşın bizim ne yetkimizin ne olduğunu bilmediğinden ötürü her şeyi yapabileceğimizi zannediyor. Dolayısıyla bugün kırsalda, büyükşehirlerde kırsal mahallelerdeki eski köy muhtarları arkadaşlarım inşallah gelecekteki şu soruyla karşılaşmaz diyorum ‘ Muhtar sen ne iş yaparsın’ sözü ile karşılaşmaz diyorum. O gün bu soru kullanıldığında yok olmanın düğmesine basıldığı gün olacak. Bunu kullandırtmamamız ve bunu söyletmememiz gerekiyor. Özellikle kırsaldaki arkadaşlarımıza daha fazla destek olmamız lazım. Şehrin merkezindeki arkadaşlarımız bir şekilde hizmetlerini öyle ya da böyle alacaklar” şeklinde konuştu.

BÜTÜN SİYASİLERE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIZ

Bütün siyasi kesimlere eşit mesafede olmaya devam edeceklerinin de altını çizen Akdeniz sözlerini şöyle tamamladı; “Bu günlerde duyduğum ama asla bunun için önünde en az seçilmişler kadar yani sizler kadar engel olacağım bir hadiseyi burada söylemek isterim. Biraz önce konuşmamın başında her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var demiştim.Bizler devleti ve vatandaşı temsil eden bağımsız yöneticileriz. Her siyasi kesimden vatandaşın oyunu alarak seçilen insanlarız. Eğer birileri çıkarda benim savunduğum görüş içerisinde daha doğrusu onların savunduğu görüş içerisinde benim burada temsilcim var derse Hüseyin Akdeniz’i karşısında bulacak bunu böyle bilsin. Mahallenin de köyünde temsilcisi muhtardır. Birim amirlerinin devlet ile vatandaş arasında çalışmalarına aracı olan tek birim muhtardır. Benim mahalle başkanım sokak başkanım bilmem ne başkanım derse işte Hüseyin Akdeniz onların da karşısına çıkar.

Dernek başkanı arkadaşlarımdan da rica ediyorum muhtar arkadaşlarımızı doğru bilgilendirmek  durumundayız. Bir her siyasi görüşe sahip çıkıyoruz, içimizdeki her siyasi görüşten arkadaşlara saygı duyuyoruz ve bu saygı çerçevesi içerisinde tabi ki iktidarla çalışmak zorundayız. Tabi ki parlamento da grubu bulunan siyasi partilerle çalışmak zorundayız. İl genel meclis başkanlarıyla ilçe meclis başkanlarıyla, büyükşehir belediye başkanlarıyla çalışmak zorundayız. Bu konuda hem fikiriz.Ama kim ki önümüze seçilmiş muhtardan başka bir birimi öne sürerek hizmet akışının yönün değiştirmeye çalışırsa orda önüne set çekmek zorundayız.

Değerli arkadaşlar 185 yıllık geleneği yok ettirmemek üzere söz verdim. 2011 de yol çıkarken de bütün federasyon ve dernek başkanı arkadaşlarıma da şunu söyledim birçoğu inanmadı belki ama dedim ki bakın başaracağı. Bu camianın mührün gücünün neler yapabileceğini gördük. Aslında 2013’te büyükşehir yasası çıkarken Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu kazanmadı. Tüm muhtarlar kazandı ve 30 Mart böyle oldu.”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bekir Aktürk’te yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Aktürk ise çıktığı kürsüde şunları söyledi; “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu üyelerimiz ayrıca Konfederasyonumuza bağlı Muhtarlar Federasyonlarımız ve bağlı Muhtarlar Derneklerimiz yani 81 ilin temsilcileriyle birlikte, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu istişare toplantısını Ordu ilinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Bu toplantının Konfederasyonumuz açışından önemli kararların alınacağı bir toplantı olacağını düşünmekteyiz. Bugün Ordu ilinde, bizleri bir araya getiren Ordu Muhtarlar Federasyonunun değerli Başkan ve yöneticilerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana, dağınık olan Muhtar camiasını bir araya getirmek için büyük gayret gösteren ve bunu da başaran Türkiye Muhtarlar konfederasyonu ve Genel Başkanı yeni seçilen arkadaşlarımız ile birlikte yoluna devam edecektir.

ÇALIŞMALAR HEP AKDENİZ’İN ESERİDİR

Bugün bünyesinde 10 Federasyon ve 153 dernek olan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun bu başarısının altında Genel Başkanımız Sayın Hüseyin Akdeniz’in büyük gayretlerini ve çalışma azmini inkar etmek hiç mümkün değildir. Camiamızın son 3 yılı değerlendirildiğinde, neredeyse yok olmakta olan bir muhtar kimliğini inançlı , özverili azimli ve programlı bir çalışmayla Türkiye’nin her ili, ilçesi, köyüne giderek, yeniden şahlandıran ekibin başında o gelmektedir. Birçok proje, Çalıştay, Sempozyum, Eğitim Seminerleri vs. gerçekleştirerek bu zamana kadar muhtarlarımızın hayal dahi edemeyeceği çalışmalar bu dönemde gerçekleşmiştir. Bugün Özlük haklarımızın kanunlaştırılmasında ve muhtarlık kurumunun kapatılmaması gerektiği hususundaki çalışmalar hep onun eseridir.

Tüm bu çalışmaları yaparken Ailesini, Çocuklarını ve mahallesini ihmal ettiği de bir gerçektir. Kendisi 30 Mart yerel seçimlerinde maalesef mahallesinden muhtar seçilememiştir ve etik bir davranış sergileyerek Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanlığından istifa etmiştir. Elbette seçilememesinde, camiamız için göstermiş olduğu çabaların, mahallesiyle ilgilenememesi sonucunu doğurduğunu, ancak yine de mahallesinin menfaatlerini korumak adına birçok çalışmaya imza attığını da iyi biliyoruz.

BİZE KAZANDIRDIĞI KİMLİĞİ UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Camia da son 3 yılda yapılamayanları yaparak bizlere yeniden kazandırdığı bu kimliği asla unutmamız mümkün değildir. Kendisinin bu camia için yapacağı daha pek çok görevi vardır. Muhtar seçilememiş olması bu camia için yapacaklarının önünde bir engel olmayacağı kanaati taşıyan bizlerin Genel Başkanımızın bu kuruma saygı ve sevgisi adına teklif edilen siyasi talepleri de geri çevirdiğini bilmekteyiz. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu olarak yaptığımız toplantıda Genel Başkanımızın istifasını kabul etmediğimizin kararını almış bulunmaktayız. Konuyu değerli basın mensuplarımız aracılığıyla kamuoyunun bilgisine duyururuz.”