Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

T.M.K 22.MALATYA İSTİŞARE TOPLANTISI

T.M.K 22.MALATYA İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 22.İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısı Malatya’da yapıldı.

Kongre ve Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya Malatya Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Prof.Dr.İbrahim Gezer,  Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağlıcı ve Türkiye genelinden Muhtarlar Federasyonları Başkanları, Muhtarlar Dernek Başkanları ve Malatya ilinde bulunan muhtarlar katıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Malatya Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağcı, toplantının Malatya’nın tarihi ve kültürel özelliklerinin tanıtılmasına katkı sağladığını belirterek “Konfederasyon başkanımız böyle bir çatı altında muhtarlarımızı bir araya topladığı için kendisine teşekkür ediyorum. Muhtarlık kutsal bir vazifedir, halk tarafından seçilen muhtarlar her zaman halka en iyi hizmeti vermenin gayreti içerisinde olmuşlardır” ifadelerini kullandı.

Malatya Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı’nın ardından söz alan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz ise, muhtarların demokrasinin en önemli ayağı olduğunu belirterek konfederasyonun bünyesinde 11 federasyon ve 239 dernek olduğunu belirtti. 36 aylık görev süresi içinde 22. istişare toplantını gerçekleştirdiklerini belirten Akdeniz, her yıl kutlayacakları bir “Muhtarlar Günü” olmasını istediklerini söyledi. Bu konuda gerekli tüm hazırlıkları yaptıklarını anlatan Akdeniz, “Strateji Geliştirme Daire Başkanlığında evrakımız hazır. Sayın Başbakan’ın imzası bekleniyor. 19 Ekim 1829’da kurulmuş ve 186 yıllık bir teşkilatın herhalde bir gününün olması bizim için de anlamlı olur diye düşünüyorum. İnşallah Sayın Başbakanımız da bizlerin günü için olurlarını vermiş olur. Bu vesileyle biz de 19 Ekim’i her yıl kutlanmak üzere illerimizde ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlarız” dedi. 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz de terör eylemlerine dikkati çekti.  Çözüm Süreci’nin devam etmesi gerektiğini ve bu konuda kendilerinin ellerin taşın altına koymaya hazır olduğunu dile getiren Akdeniz, şöyle konuştu: “Biz, milletimizle devletimiz arasında köprü vazifesi gören Türkiye muhtarları olarak, teröre ‘yeter artık’ diyoruz. Ülkemizde huzur ve barış içinde birlikte kardeşçe yaşayabilir bir Türkiye olmasını istiyoruz. Kan ve gözyaşı dökülmesini istemiyoruz. Sorunlarımızın parlamento çatısı altında çözümünden yana olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Ortak değerlerde buluşulduğu, asgari müştereklerde anlaşıldığı, bir hükümetin kurulması halkımızın da ortak isteğidir. Umarız bir an önce hükümet kurulur ve halkımız rahat bir nefes alır. Çünkü başka Türkiye yok.” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise, terör olaylarının bir an önce son bulması gerektiğini ifade ederek “780 bin kilometrelik Türkiye topraklarında 78 milyon kardeş olarak yaşıyoruz. Farklılıklarımızın desenlerimiz olduğu bu ülkede ortak kültür zenginliklerimizi maalesef yaşayamıyoruz. Akıtılan kan, dökülen gözyaşı, her Gün şehit haberi aldığımız o günlere geri dönmek istemiyoruz. Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle biz bir parça değil miyiz. Silahların gölgesinde barış olmaz. Bizler muhtarlar olarak bu terör olaylarına artık yeter diyoruz. Bu konuda ne yapmamız gerekiyorsa elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu kadim topraklarda barış ve kardeşliğin devam etmesi en büyük arzumuz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’da Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’nun önemli sorumluluk üstlendiğini ifade ederek, “Birlik ve beraberliği sağlamak adına kurduğunuz federasyon çok önemli ve çok anlamlı. Birlikten güç doğar, bütün derneklerin böyle bir çatı altında toplanması gerekir, bu birliği sağlamayı ne kadar başarabilirsiniz bilemem ama başlamak bitirmenin yarısıdır” dedi. Çalık, burada yaptığı konuşmada, muhtarların demokrasilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu söyledi. Özlük haklarının düzeltmek için önemli çalışmalar yaptıkları muhtarların 950 lira ücret aldığını belirten Çalık, “Bu sizin hakkınız değil. Bunu biliyoruz ama gelmiş olduğumuz yere bakarak çok ciddi bir artışın olduğunu sizlerin de bilmesi, görmesi gerekir” diye konuştu. 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı’nın muhtarların bir günü isteğine de cevap veren Çalık “Her gün muhtarlar günü olarak kutlanabilir ama bir günün özel olarak kutlanması bizim içinde anlamlı olur. Ben bu isteğinizi Başbakana ileteceğim. Muhtar hem devletin hem de milletin ayağıdır, demokrasinin en önemli beşiğidir. Halk her türlü sorunda size gelir, sizde varınızı yoğunuzu ortaya koyarak sorunları çözmeye çalışırsınız, bu onurlu mücadeleniz için ben sizi kutluyorum. Şu an almış olduğunuz maaş sizin için yeterli değil ama eskiye göre çok ciddi bir artış olduğunu sizlerinde görmesi, bilmesi gerekir. Biz bugüne kadar sizin sorunlarınızı bir nebzede olsun iyileştirmek için mücadele ettik” diye konuştu.

Son günlerde artan terör olayları ile ilgili de konuşan Çalık “Suruç’ta patlayan bombayla Türkiye’yi yangın yerine çeviren bütün terör örgütlerini şiddetle lanetliyorum. Uykusunda polisimin başına silah dayayan PKK’nın şu anda barış istiyorum cümlelerine silahlarını tamamen toprağa gömdükten sonra dönüp bakmak gerekir, sazları konuşturacağız diyorsanız önce silahları susturmanız lazım. Barış sazla söylenir silahla söylenmez. Siz teröre son vermediğiniz sürece bu hikaye devam edecek” ifadelerini kullandı. Çalık, şöyle devam etti:”Eğer kardeşlik olacaksa, ‘Ben de varım’ diyorsanız elinizdeki silahları susturacaksınız. ‘Silahları değil sazları konuşturacağız’ diyorsanız silahları susturup, sazları ondan sonra konuşturacaksınız. Barış, sadece sazla söylenir, silahla söylenmez. Silahları toprağa gömeceksiniz ve Türkiye sınırları içerisinde hiçbir el silaha, tetiğe bulaşmayacak. Siz teröre dur demediğiniz, son vermediğiniz sürece bu mücadele de devam edecek.” Türkiye’de 2005 yılından itibaren çok önemli bir süreci başlattıklarını vurgulayan Çalık, “Milli Birlik, Kardeşlik Projesi, Çözüm Süreci dedik. Çoğu zaman kan kusup, kızılcık şerbeti içtik ve ‘Çözüm Süreci devam etsin’ dedik ama buna rağmen siz hala inatla ensesine silah dayadığınız polislerimizle şehitler vermemize vesile oluyorsanız bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Bir kez daha ülkemizin birliğine, beraberliğine sıkılan kurşunları lanetliyorum” ifadelerini kullandı. Muhtarlar başta olmak üzere tüm vatandaşların birlik içinde olması gerektiğini dile getiren Çalık, konuşmasını “Birliğimizin, beraberliğimizin sağlanması için tek yürekle hep beraber, tek vatan, tek bayrak, tek millet diyoruz” sözleriyle sonlandırdı.

Muhtarlar ile belli aralıklarla bir araya geldiklerini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,” Muhtarlarımız ile yapmış olduğumuz toplantılar sırasında muhtarlarımız bölgelerinin sorunlarını dile getiriyorlar. Bu toplantılarımızdaki amaç hem hizmet gitmeyen bölgemiz varsa bu bölgelerimizin tespiti, hem de geri kalan hizmetler varsa onların tespiti için bu toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir statüsü ile birlikte sizler de takdir edersiniz ki yeniden bir yapılanma sürecine girildi. Bu süreç içerisinde bazı aksaklıklar olabilir, her birimin kendi içerisinde yeniden yapılanma çalışmaları devam ediyor” dedi. Türkiye’nin Muhtarlarını Malatya ilinde ağırlamaktan duylukları memnuniyeti dile getiren Çakır, Kayısı diyarı Malatya’ya Türkiye’nin Öuhlarlarını ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz.Umarız bu iki günde sorunlarınızı en güzel şekilde istişare etme fırsatı bulursunuz ifadesini kullandı.

Malatya Valisi Süleyman Kamçı iseyaptığı konuşmada;  “ Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar “yerel yönetim” ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda “muhtarlar demokrasinin temel taşıdır” demek çok yerinde olacaktır.nTürkiye’de takriben 50.000 muhtar görev yapmaktadır ki, bu da ortalama 1400 kişiye bir muhtar tekabül ettiği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu rakamlar, muhtarların sistem içerisinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu nedenle, muhtarlarımızın, yasaların kendilerine verdiği sorumluluk ve yetkiler çerçevesinde hassasiyetle çalışmalarının ülkemizin ufkunu aydınlatacağından şüphemiz yoktur. Büyükşehir Yasası neticesinde genişleyen hizmet ağına bağlı olarak muhtarlarımızın sorumlulukları da perçinlenmiş olmaktadır. Çünkü özellikle kırsal bölgelerde görülen değişim ve dönüşümlere binaen ortaya çıkan sorunlar ve halkımızın talepleri muhtarlarımız aracılığıyla yetkili mercilere iletilecek ve en kısa sürede gerekli düzenlemeler yapılarak halkımıza arz edilecektir’’dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. İbrahim Gezere tarafından “Şehir ve Sosyal Girişimcilik” konulu bir konferans verildi. Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Ağustos 2015 22:13