Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

T.M.K 12.SİMAV İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 12. İstişare toplantısını Kütahya’nın Simav İlçesinde geçekleştirildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun organize ettiği toplantıya, Simav Kaymakamı ibrahim Süha Karaboran, Belediye Başkanı Süleyman Özkan,İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, Bölge Muhtarlar Federasyonu Başkanları, İl Derneklerinin Başkanları, Ķütahya ve Simav Muhtarları katıldılar.

AKDENİZ; Toplantıda ev sahipliği yapan Simav’ a teşekkür ederek;”Kütahyanın bu turisttik İlçesi Simav’ da Muhtarlarımız ile çeşitli projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. En önemlisi ise Organ Bağışı konusunda muhtarlarımızın gönüllü destekleriyle İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak çalışma kararı alındı. Ayrıca bu konuda Sağlık Bakanlığımız ile harekete geçme noktasında görüş birliği sağlandı.Bu toplantıda bizlere destek veren Simav kaymakamlığına, Belediye Bakanlığına, Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Rifat Adıgüzel ve tüm Simav Muhtarlarına teşekkür ediyoruz”dedi.

Akdeniz: Muhtarların Sesini Ülkeye Duyurmaya Çalışıyoruz

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, “Halka hizmet yolunda partiler üstü ve tarafsızlık ilkesiyle görev yapan muhtarlar, cumhurbaşkanından sonra mührü olan tek devlet temsilcisidir” dedi.   Konfederasyonun, Simav Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen “12’nci İstişare Toplantısı”nda konuşan Akdeniz, Türkiye’nin bir mozaiğini oluşturduklarını ve muhtarların sesini ülkeye duyurmaya çalıştıklarını bildirdi.

Sivil toplum kuruluşları arasında muhtarların önemli bir güç olduğunu vurgulayan Akdeniz,  Bizler de her gün gündemi takip ederek, okuyarak, teknolojiyi iyi bir şekilde kullanarak, bizi seçenlere en iyi ve hızlı hizmeti sunmalıyız” diye konuştu.

Son yıllarda devletin ve yerel yöneticilerin, halka hizmet götürme noktasında muhtarları ötelediğini ileri süren Akdeniz şöyle konuştu:

“Muhtarlar, kanunların kendisine verdiği yetki ve sorumlulukları kullanmanın gayretindedir. Muhtarlar, iktidar, muhalefet, vali, kaymakam, belediye başkanı gibi görevlerde bulunanlarla beraber halka hizmette seçilmiş ilk kişidir. Halka hizmet yolunda partiler üstü ve tarafsızlık ilkesiyle görev yapan muhtarlar, cumhurbaşkanından sonra mührü olan tek devlet temsilcisidir.”

MUHTARLARDAN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK

16 ve 17 Ağustos tarihlerini kapsayan iki günlük toplantıya katılan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz’in yanı sıra 7 federasyon başkanı kampanyaya destek vaadinde bulundu. Demokrasinin temel taşı muhtarların kampanyaya destek vaadi ülke genelinde organ nakli bekleyen 30 bin kişiye umut oldu.

İzmir İl Sağlık Müdürü ve Ege Bölgesi Organ Nakli Koordinatörü Bediha Türkyılmaz, Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen muhtarları ile vardıkları anlaşmanın önümüzdeki günlerde bir protokol metnine, ardından da Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Federasyonu arasında resmi mutabakata dönüşecek olmasının sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.


Türkyılmaz, Simav’da muhtarlarla varılan anlaşmayla Türkiye’de organ nakli bekleyen 30 bin kişiye umut ışığı olacaklarını belirterek “Organ nakli bekleyen 30 bin kişinin 20 binini böbrek nakli, 400 kadarını kalp, 3 ve 4 bin kadarını da kornea nakli bekleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. Organ nakli konusunda muhtarlarımızın bize destek vaadinde bulunmaları bizimle birlikte 30 bin kişiyi de sevindirmiştir” dedi.
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz de, “Muhtarlar olarak organ nakli kampanyasına gönüllülük esasına göre tam destek vereceklerini söyledi. İzmir İl Sağlık Müdürü ve Ege Bölgesi Organ Nakli Koordinatörü ile Simav’da anlaşmaya vardıklarını anlatan Akdeniz, şunları söyledi: “Bu anlaşmamızı yakında bir mutabakat metnine dönüştürerek Sağlık Bakanlığı ile resmi protokol imzalayacağız. Ancak, biz organ bağış kampanyasına desteğimizi Simav’dan tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz.”


Simav Kaymakamlığı toplantı salonunda söz alan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, “Can kurtaran hayat bağışlayan böylesine önemli bir projeye demokrasinin temel taşı sayılan muhtarlar olarak ilk önce bizim destek vermemiz gerekir. Biz, sorumluluğumuzun bilinci içerisinde gönüllü olarak organ nakline destek sözümüzü Kütahya’nın turistik ilçesi Simav’da veriyoruz. Sağlık Bakanlığı ile bu hususta bir mutabakat imzalayıp hayata geçireceğiz” dedi.


Türkiye’de 30 bin kişinin organ nakli beklediğine vurgu yapan Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan yaşamı için çok önemli olan organ bağışına muhtar desteğinin tohumunu bu gün Simav ilçemizde atıyoruz. Umarım bu tohum kısa sürede yeşerir, filizlenir ve yaşama katkıya dönüşür.”


Ankara’dan gelip toplantıya katılan Mebusevler Muhtarı Sevim Özsoylu da, şunları söyledi: “Önce insan, sonra muhtarlık olarak organ bağışına destek kampanyasının tüm safhalarında yer almak istiyoruz. Bunun insani bir görev olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamlı kampanyayı muhtarlar olarak Simav’da başlatıyoruz. Bir çok muhtarımız bu organ bağışına desteğe hazır. Ben de kendi ilime döndüğüm zaman hem muhtar arkadaşlarımı hem de vatandaşları bilgilendireceğim.”


Mardin’den gelen Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran, “Böylesine anlamlı ve çok güzel gelişmeler olan organ nakline gönüllü destek kampanyasına canı gönülden katılıyorum“ dedi.


Simav’daki toplantıya Bingöl’den katılan Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Abdullah Butaku da, “Konu halk içindir, bizim içindir. Organ bağışı bana göre Türkiye’de en önde gelen konulardan biridir. Bu konuda Sayın Genel Başkanımız öncülük yapacaktır. Biz, federasyon başkanları olarak bu konu için çalışacağız” diye konuştu.


Organ bağışı kampanyasının ele alındığı Simav’daki toplantıya Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, Simav Garnizon Komutanvekili Üsteğmen Sayit Yüzbaşıoğlu, Simav’ın AK Partili Belediye Başkanı Süleyman Özkan, siyasiler, il genel meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belde belediye başkanları katılarak destek verdi.


Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından belediyeye gelen muhtarlar burada Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ı makamında ziyaret etti. Ev sahipliği ve kampanyaya desteğinden dolayı teşekkür etti.


Başkan Özkan kendisinin ve eşinin de diyabet hastası olduğunu belirterek, “Kampanyaya ben de destek vaadinde bulunuyorum” dedi. Başkan Özkan, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, İzmir İl Sağlık Müdürü ve Ege Bölgesi Organ Bağış Koordinatörü Bediha Türkyılmaz ile toplantıya öncülük yapan Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Raif Adıgüzel ve Kütahya Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Zeki Arı’ya günün anısına birer porselen fincan takımı hediye etti.