Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

SANSUN 28.İSTİŞARE TOPLANTISI

SANSUN 28.İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 28. istişare toplantısını Samsun ilinde yaptı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 250 muhtar Samsun’da buluştu.

‘’Darbenin Karşısında Demokrasinin Yanındayız’’ konulu 28. istişare toplantısına Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muhtarlar Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Yeşilleme ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen muhtarlar katıldı.

İBRAHİM ŞAHİN ‘’MUHTAR DEMOKRASİNİN ÇEKİRDEĞİDİR’’

        Toplantıda Samsun Valisi Sayın İbrahim ŞAHİN  yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle kurtuluş savaşının başladığı ilkadım şehrine, meşale şehrine hepiniz hoş geldiniz. Bu toplantı için böyle bir konu seçilmiş ama acaba ruhsal kirliliğimizi mi tartışsak diye düşünüyorum. Ruhsal, dinsel ve erdem kirliliği yaşamamış olsak muhtemeldir ki, 15 Temmuz’da ülkemizde gerçekleştirilen olayları, darbeyi bu ülke insanına yaşatmazlardı. Onun için belki bir erdem kavramı bir değerler kavramı artık Türkiye’nin önüne getirilmelidir. Aklımızı başımıza alacağız bu saatten sonra, bu günden sonra, belki 15 Temmuz’dan sonra olaylara bakış tarzımız değişecek. 15 Temmuz’dan sonra çok acı bir süreç yaşıyoruz. Bir taraftan biz bunun mücadelesini verirken, bu paralel yapıya sahip olan insanları kurumlardan ayıklamaya çalışırken, diğer taraftan maalesef teröristler durmuyor ve 8 vatan evladımızı Hakkari’de şehit ettiler. Şehitlerimiz Peygamber efendimize komşu oldular. Ne kadar şehit verirsek verelim biz bu vatanı kurtarmaya korumaya devam ediyoruz, sonuna kadar da edeceğiz.

        Şahin konuşmasına şöyle devam etti: ‘’ Muhtar deyince, muhtar aslında demokrasinin çekirdeğidir. Bunu atlamamak gerekiyor. Muhtarlarla ilgili il seçim kaydı yanlış hatırlamıyorsam Kastamonu Taşköprü ilçesinde bulunmuş. İlk belgede yanlış hatırlamıyorsam 1933 yılında Bolu ilimizde bulunmuş. Muhtarlık aslında seçilmiş ama güvenilir insan anlamına da geliyor. Onun için sizin burada olmanız vatandaşın sizi seçmesi aynı zamanda güvendiğimiz insanları başımıza getirelim diyedir. Muhtarlarımızın yapması gereken yığınlarca iş var ama muhtemeldir ki, köy kavramını canlandırmamız gerekiyor. Biz mülki idare amirlerinin, valilerin, kaymakamların hiçbir görevi olmasa sadece eğitim ile ilgili görevlerimiz olsa bize 24 saat yetmez, derken 15 Temmuz’u yaşadık. ‘Muhtarların Türkiye’de demokrasi anlamında çok önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum’. Sizlerin çok önemli olduğunuzu Cumhurbaşkanımızın uygulamalarından görüyoruz. Cumhurbaşkanımız bütün muhtarları külliyede misafir etmektedir. Bu şehir kurtuluş savaşının başladığı şehirdir. İlkadım şehridir. Meşale ve güneş şehridir. Onun için Allah’a şükürler olsun ki, bu şehrin insanı 15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanımızın meydanlara inin talimatını aldıklarından bu tarafa meydanı asla boş bırakmıyorlar. Bu programa katkısı olan emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu programın sizlere, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.”dedi.  

YUSUF ZİYA YILMAZ: “BU COĞRAFYA DA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR”

Konuşmasına 15 Temmuz demokrasi şehitlerini anarak başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Karışıklıkların olduğu bu coğrafyada bize de bedel ödetmeye çalışıyorlar. Fakat bize bedel ödetmeye çalışanların karşısında dimdik durarak buna karşı çıkıyoruz. Tüm gücümüzle ve 79 milyon insanımızla bize ödettirilmek istenen o bedeli iteceğiz ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek kuracağız. Türkiye’nin gelişmesini istemeyen hainler 15 Temmuz akşamı o hain kalkışmayı yaptılar. O hain hamleyi önce Allah, ondan sonra halkımız, kahraman polisimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimizdeki o hainlerin dışındaki kahraman askerlerimiz önledi” dedi.

ÇİĞDEM KARAASLAN: “MİLLETİN İRADESİNİN ÜSTÜNDE HİÇBİR İRADE YOK”

15 Temmuz akşamı halkın ortak bir duruş sergilediğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “15 Temmuz’dan beri halk vatanına ve demokrasine sahip çıkmak için meydanlara çıktı. Bizim terörle mücadelemiz her anlamda devam ediyor. Milletin iradesinin üstünde hiçbir irade yoktur. Demokrasi yerelde başlar. Demokrasi şehirde, mahallede başlar. Demokrasi ailede başlar. Her şerde bir hayır gizlidir. Bu yaşanan acı tecrübe bize birçok şeyi de gösterdi. O gece Türk yoktu, Kürt yoktu, Alevi yoktu, Sünni yoktu, hiçbir ayrım yoktu. O gece hepimiz tek yürek olduk. Çünkü mesele memleket meselesiydi ve gerisi teferruattı. Biz o gece hem içteki hem dıştaki düşmanlara güçlü bir mesaj verdik. Bugün Diyarbakır Ulu Camii önündeki meydanın, Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndan bir farkı var mı? Orada da ay-yıldızlı bayrağımızla 10 binlerce insan vatanları için meydanlarda değil mi? Aynı şekilde bütün Doğu ve Güneydoğu’da bunu görmedik mi? İşte biz bunu görmüş olduk” diye konuştu.

HÜSEYİN AKDENİZ ‘’DARBENİN KARŞISINDA DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ’’

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin AKDENİZ yaptığı konuşmasında, “Ülkemizin çok kıymetli muhtarları, güneşin doğduğu il Samsun’dan hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurtuluş mücadelesini başlattığı Samsun’da, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet yaşayacağının mücadelesini Bandırma vapuruyla çıktığı ilk günden vermişti. Onların devamı olarak bu zor günler geçirdiğimiz ve üstesinden geleceğimiz günlerde bizlere bahşedilen bu vatanın sahipleri, evlatları ve torunları olarak vatanımıza sahip çıkacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

        Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğü ile ve o bütünlüğün içerisinde ayrılmaz insan etkeniyle, etnik kültürüyle, dini vecibesiyle Türküyle, kürdiyle, lazıyla, çerkeziyle, arabıyla, sunnisiyle, alevisiyle bölünmez bir bütün olduğunu tüm dünyaya bir daha gösterdiğini düşünüyorum. 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe karşısında tüm Türkiye muhtarları olarak bu darbe girişimini şiddetle ve nefretle kınadığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Ülkemizin çok hassas günlerden geçtiği bu günlerde Türkiye Cumhuriyetine, Türkiye’nin tüm muhtarları sahip çıkmak için bu gün Samsun’dalar. Türkiye Cumhuriyeti Samsun’dan doğdu, bizlerde o güneşi devam ettirmek istiyoruz. Demokrasiler muhtarsız olmaz, olamaz. Biz devletimizin ve milletimizin her zaman yanındayız” dedi.

MUSTAFA ÖZTÜRK ‘’ŞEHRİMİZDE SİZLERİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYDUK.

Güneşin doğduğu il olan Samsun’da Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlarımızı ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Samsun İli Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ‘’İnanıyorum ki bu toplantı Türkiye’ye muhtarlarımızın sesini duyurmak adına önemli olacaktır. 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlarımızla şiddetle kınanacak olması adına Kurtuluş savaşının başlangıç ili olan Samsun’dan şimdide demokrasi mücadelesinin başlayacak olması önemlidir. Bu anlamda toplantımıza iştirak eden tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum’’