Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

NÜFUS VE VATANDAŞLIK GENEL MÜDÜRÜMÜZLE GÖRÜŞTÜK

Sarıcan ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda aksayan yönlerin giderilmesi adına bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Ankara Muhtarlar Birliği Derneği Başkanı Hakan Yiğit ve yönetim kurulu üyeleri katılmıştır.

Toplantıda Hizmetlerin vatandaşlarımıza daha iyi verilebilmesi ve kanunda aksayan yönlerin giderilmesi ele alınmıştır.Yaşanan sorunlarla ilgili bilgileri aktaran Hüseyin Akdeniz Şunları ifade etmiştir.’’5490 sayılı kanundan kaynaklanan bazı hizmetlerin vatandaşlarımız daha iyi hizmet vermesini arzuladığımızdan sistemden kaynaklanan sorunlara umuyorum bu toplantı öncülük eder.Gerekli teknik alt yapımızın hazır olmadığı ve muhtarlarımızın teknolojik hizmetlerden yararlandığı genel itibariyle söylenemez.Ancak yine de elde ki mevcut yapıyı iyileştirmemiz gerektiğini belirtmek istiyorum.Elbette ki Nüfus müdürlüklerimizin doğru bilgileri ve adres beyanlarının gerçeğe uygun hale getirilmesi hepimizin ortak görevidir.Bu konuda form C ve form D hareketliliğini bilgi sayar ortamında görmek adresin doğruluğu konusunda bizlere daha zaman kazandıracaktır.Vatandaşın beyanının asıl alındığı sistemde vatandaşlarımızın sorun yaşamaması adına muhtarlıklarımızdan alınacak belge ile Nüfus müdürlüklerinde işlemlerini yaptırmalarının daha doğru olacağını ve gel-gitlerin yaşanmayacağını düşünüyoruz.Yine Mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak proje geliştirilip kayıt işlemlerindeki sorunların aşılması gerektiğini bu konuda her türlü yardın tarafımızdan sağlanacağını belirtmek isteriz.Önemli olan toplumumuza hizmeti kusursuz ve hızlı sunabilmektir.Ayrıca kiracı ve ev sahibi ilişkisini daha iyi sağlayacağını düşündüğümüz kira kontra tosunda üçüncü kişi olarak muhtarın imzasının olması gelen ve giden hareketi yakından görmemizi sağlayacaktır.Muhtarın yetki ve sorumluluk sahibi olması kendine güveni artıracağı gibi vatandaşlarımıza sunacağı hizmeti birinci devlet eliyle vermesini sağlayacaktır’’dedi.teknolojinin geliştiği ve ülke yönetimlerinde etkili kullanıldığı dönemde bizler vatandaşımızın bu imkanlardan yararlanmasını istemekteyiz. Bunları yaparken, muhtarlıklarımızı pasivize etmek gibi bir sorunumuz yoktur. Ancak; muhtarlık kurumunun sadece evrak satan değilde daha onurlu bir görev ve yetki içinde olmasını isteriz. Mahalle hukuku ülkemizde önceden daha yerleşik durumda iken, şimdi daha çok çıkarcı ve bireyci olunmuştur. Sistemden kaynaklanan bir çok sorun vardır kabul ediyorum ama, teknik donanımı ve alt yapısı olmayan, bilgisayar kullanmayan muhtarlarımız sistemin daha yavaş gelişmesini sağlamışlardır. Oysa, muhtarlarımız afet, terör, kaza ve rutin ihtiyaçların ilk elden ilgili kurumlara bildiren birimidir. Devlet ile halk arasında köprü görevi yapan muhtarın tanımı yapılmalı, sorunları halkın gözüyle görüp, bu saygınlıkta geliştirmek ve e- devlet bünyesinde muhtarımızın yerini belirlemek zorundayız. İşyerleri için ve yaptığınız diğer öneriler tekrar gözden geçirilecek ve sizlerle fikir alış verişinde bulunarak ortak noktayı bulacağız.

Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürü Sayın Ahmet Sarıcan ise Şunları söyledi.’’Teknolojinin geliştiği ve ülke yönetiminde etkili kullanıldığı dönemde bizler vatandaşlarımızın bu imkandan yararlanmasını istemekteyiz. Bunlar yaparken muhtarlarımızı bu devrede daha etkin konumda değerlendirmek isteriz.Mahalle hukukumuz önceden daha yerleşik iken şimdilerde daha çıkarcı ve bireyci olmuştur.Sistemden kaynaklanan birçok sorun var bunu kabul ediyorum ama teknik donanımı ve alt yapısı olmayan bilgisayar kullanmayan muhtarlarımız sistemin daha da yavaş ilerlemesini sağlamışlardır.Oysa muhtarlarımız afet.terör ve rutin ihtiyaçların ilk elden ilgili kurumlara bildiren birimlerdir.Bu mana da sistemdeki akışı daha iyi hale getirmek için çalışmalarımız devam etmektedir.Sizin bu yönde ki uyarılarınızı dikkate alarak aksayan yönleri gidermek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.Mahalle ve köylerdeki geliş ve gidişleri elektronik ortamda görmenizi sağlayacak çalışmaları başlattık.Umarım kısa zaman da bazı kırtasiyecilikten de bu anlamda kurtuluruz’’dedi.