Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MUHTARLIK TEŞKİLATI “MÜHÜR” BELGESELİNDE

MUHTARLIK TEŞKİLATI "MÜHÜR" BELGESELİNDE

MUHTARLIK “MÜHÜR” BELGESELİNDE TANITILDI

 Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz: “Yaklaşık 40 dakika süren belgeselin çekimleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapıldı” – “Belgeselde köy ve mahalle muhtarlarının sorunları, görevleri, tarihi ve örgütlenme biçimleri gibi konular ele alındı”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu öncülüğünde çekimleri yapılan “Mühür” adlı belgeselde muhtarlık mesleği anlatıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz yaptığı açıklamada, “Mühür” isimli belgeselde muhtarlık görevinin çeşitli yönleriyle tanıtıldığını belirtti.

Belgeselde pek çok muhtarın yer aldığını anlatan Akdeniz, “Yaklaşık 40 dakika süren belgeselin çekimleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapıldı. Çekimleri  6 ay süren belgesel ağırlıklı olarak Mardin, Antalya, Ankara ve Kayseri  illerimizde hazırlandı” dedi.

Muhtarlığın çeşitli yönleriyle anlatıldığı belgeselde erkek ve kadın muhtarların rol aldığını dile getiren Akdeniz, belgeselde köy ve mahalle muhtarlarının sorunları, görevleri, tarihi, Mülki Amir ilişkileri, Yerel Yönetimlerle olan ilişkileri ve örgütlenme biçimleri gibi konuların ele alındığını söyledi.

Akdeniz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema İşleri Genel Müdürlüğünün katkılarıyla belgeselin büyük titizlikle hazır hale getirildiğini ifade ederek, belgeselde muhtarların mülki idareye yönelik yetkilerini Kayseri Valisi Orhan Düzgün, yerel altyapıya yönelik yetkilerini ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in anlattığını kaydetti.

Belgeselin Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerinde yer aldığını kaydeden Akdeniz, “Muhtarlar olarak oldukça önemsediğimiz bu belgeselin hazırlanmasından son derece mutluyuz. İlk defa böyle bir belgeselin öncülüğünü yapmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu belgesel bir anlamda muhtarlarla ilgili merak edilenleri kamuoyuna tüm şeffaflığıyla tanıtıyor. Böylelikle halkımız muhtarları daha yakından tanımış oluyor” dedi.

Akdeniz, belgeselin ilk etapta TRT kanallarında yayınlanacağını da belirterek, “Ardından yerel ve bölgesel TV’lere de dağıtımını yapacağız. Ben bu belgeselde görev alan herkese çok teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Akdeniz, belgeseli, okullarda bazı derslerde öğrencilere izletebilmek için çalışma içine girdiklerini sözlerine ekledi.