Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Muhtarlardan‘’Madde Kullanımıyla Mücadele ve farkındalığın Artırılması’’ Sempozyumu

Muhtarlardan‘’Madde Kullanımıyla Mücadele ve farkındalığın Artırılması’’ Sempozyumu

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 17. istişare ve yönetim kurulu toplantısı ‘’Madde Kullanımıyla Mücadele ve Farkındalığın Artırılması’’ Sempozyumu başlığında gerçekleşti. Erzincan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği ve Erzincan Belediyesi’nin ev sahipliğinde Erzincan’da gerçekleştirilen sempozyuma Türkiye’nin 68 ilinden 150’nin üzerinde muhtar katıldı.

Erzincan Belediyesi çok amaşlı Kongre merkezinde gerçekleştirilen 17. istişare ve yönetim kurulu toplantısına Belediye Başkan yardımcısı Melahat Çalık, AK Parti İl Başkanı Orhan Bulut Erzincan Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Sebahittin Karanlık, Tubim İl temsilcisi İsmail Kaymaz, Psikolog Meltem Özbakır, Çocuk Girişimci Selin Kaya,Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Muhtar Federasyon Başkanları, Muhtar dernekleri başkanları ve Erzincan ilinden muhtarlar katıldı.

Erzincan Belediye Başkan Vekili Melahat Çalık, belediyede düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, muhtarlara uyuşturucu ile mücadelede yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz de “Bu insanlar doğuştan uyuşturucu ve madde bağımlısı olarak doğmuyorlar. Birileri, birtakım rant şebekeleri çocukları gelecek adına zehirliyorlar. Sempozyumun gelecek adına önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz sempozyumda şunları ifade etti.’’Türk demokrasinin iki ana unsuru olan merkezi yönetim ve yerinden yönetim birimlerinin en küçüğü olan muhtarlık kurumunun daha çağdaş, halkın sorunlarına daha duyarlı ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla daha istişare halinde gelmesine olan katkımız hızla devam etmektedir. Muhtarlarımızın gelecekteki görev alanlarını daha da çoğaltılmasının demokrasimizin gelişmesi, Kültürel ve Sosyo-gelişmişlik düzeyimizin ülkemiz adına da artırılmasının önemli bir unsur olarak değerlendirmekteyim.

Geleceğin Türkiye’si içinde muhtarlık Türk toplumunun vazgeçilmez unsuru olarak her zaman tarihindeki yerini alacağından hiç kuşkum yoktur. 21. Yüzyıl muhtarlarına yakışır, belirlenen hedefler çerçevesinde azimle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki bugün içinde bulunmuş oluğumuz zorlukları ve bunların çıkış noktalarını doğru yöntemlerle üst makamlara iletmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bireysel istekler yerine genele hitap edecek isteklerin söylemlere dökülmesinin doğru yöntem olacağını belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın hafta içinde Muhtarlarımızla Cumhurbaşkanlığı sarayında vurguladığı gibi ‘’Muhtar korktuğu gün bu ülke biter’’ söylemi bizlerin bu toplumda ne kadar önemli olduğuna vurgu yapması açısından oldukça önemlidir.

Bu doğrultuda Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak illerde yaptığımız istişare toplantılarında muhtarlarımızın vatandaşlarımızın sorunlarına daha duyarlı hale getirilmesi hususunda bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz.Bu bağlamda 17. İştişare toplantımızı gerçekleştirdiğimiz Erzincan toplantımızda toplumumuzun kanayan yarası olan uyuşturucu ile mücadelede muhtarlarımız, emniyetimiz ve sağlık teşkilatımızla burada bulunan Türkiye muhtarlarına bu hususta yapmamız gerekenleri istişare ederek soruna nasıl katkı sağlayabilirizi konuşacağız.

Türkiye’de uyuşturucu ve benzeri maddelerin kullanılmasının 10-12 li yaşlara düştüğü belirtilmektedir. “Kolluk kuvvetlerince yapılan operasyonlarda Türkiye’de 2012 yılında 152 ton esrar, 13,3 ton eroin, 476 kilogram kokain, 502 kilogram metafetamin, 4 milyon 389 bin extacy ele geçirildiği görülmektedir Bu operasyonlarda güvenlik güçlerimizin ne kadar başarılı olduğu ortadadır.  Son 5 yılda uyuşturucu kaçakçılarına yönelik operasyonlar yüzde 48, gözaltına alınan şüphelilerin sayısı ise yüzde 55 arttığı görülmekte ve bu da sorunun hangi boyutlara geldiğini bizlere ifade etmektedir.

Dolayısıyla biz muhtarlarımızın da bu konuda devletimize yardımcı olması gerektiğini düşündüğümüzden bugün gerçekleştireceğimiz uyuşturucuyla mücadelede emniyet ve muhtar işbirliği adı altında gerçekleştireceğimiz Madde Kullanımıyla mücadele ve farkındalığın artırılması Sempozyumu ülkemizin geleceği adına hayırlı olmasını temeni ediyor, bu toplantının gerçekleşmesinde sayın valimize belediye başkanımıza ve sunularıyla katkı saylayacak emniyet müdürlüğümüze teşekkür ediyor, hepinizi muhabbet ve saygıyla selamlıyorum.

Toplantının amacı hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Tekcan, “Özellikle daha fazla sayıda gencimizin saplandığı uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulmak için bu türlü maddelerin içeriği ve ölümcül sonuçları konusunda toplumun her kesiminin eğitim almasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm paydaşlarla ülkemizin geleceğini tehdit eden bu ölümcül bağımlılık konusunda farkındalık yaratacağımıza ve söz konusu bağımlılıkların önüne geçeceğimize inanıyorum.” dedi. Konfederasyon Başkanı Akdeniz ise muhtarların önemli bir görevi icra ettiklerini, sorumluluk noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi.