Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MUHTARLAR GÜNÜ

MUHTARLAR GÜNÜ

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un “19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak ilan edeceğiz” açıklaması muhtarlar tarafından sevinçle karşılandı – Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz: “Sayın Bakanımızın Anadolu Ajansı Editör Masası’nda vermiş olduğu bu müjde tüm camiada sevinçle karşılanmıştır”

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un “19 Ekim gününü Muhtarlar Günü olarak ilan edeceğiz” açıklaması muhtarlar tarafından sevinçle karşılandı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sayın Bakanımızın Anadolu Ajansı Editör Masası’nda vermiş olduğu bu müjde tüm camiada sevinçle karşılanmıştır” dedi.

“Önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak olan ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ bütün muhtarlarımıza hayırlı olsun” diyen Akdeniz, “Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak daha önce 19 Ekim’in her yıl ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlanması amacıyla 3 Mart’ta Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne başvurumuz olmuştu. Bu başvurumuzun olumlu değerlendirilmesi son derece mutluluk vericidir” diye konuştu.

Artık muhtarların da bir gününün olacağını vurgulayan Akdeniz, ” 03 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı Mahalli idareler Genel Müdürlüğüne yapmış olduğumuz müracaatımız sonuç verdi. 19 Ekim 1829 kurulan muhtarlık teşkilatının kuruluş günü 19 Ekim’in günün Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verildi. Artık bizlerin de bir günü var. Osmanlı arşivinde  2. Mahmut döneminde yayınlanan ferman ile kurulan muhtarlık teşkilatının araştırması hususunda şahsıma yardımcı olan Dr. Mehmet Güneş hocamıza saygılarımızı sunuyoruz. Bizlere bu değeri veren başta Sayın Başbakanımız olmak üzere tüm hükümet üyelerine teşekkür ederiz. Tarih notları yazmaz.Tarih sayfalara yazılır. Camiamız hayırlı olsun…” ifadesini kullandı. Son Düzenlenme Çarşamba, 14 Ekim 2015 19:16