Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MUHTARLAR DEMOKRASİ ATEŞİNİ SAMSUN’DAN YAKTI

MUHTARLAR DEMOKRASİ ATEŞİNİ SAMSUN'DAN YAKTI

Samsun’da bir araya gelen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) gelen muhtarlar, FETÖ’nün darbe girişimini protesto etti.

Türkiye’nin dört bir tarafından ve KKTC’den Samsun’a gelen muhtarlar yaptıkları basın açıklamasında, demokrasi ateşini Samsun’dan başlattıklarını söylediler.

Türkiye’nin dört bir tarafından ve KKTC’den Samsun’a gelen yaklaşık 250 muhtar, Cumhuriyet Meydanı’ndan birlik mesajı verdi. Şehitlerin ruhları için okutulan Kuran-ı Kerim ile başlatılan basın açıklamasını okuyan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, toplumun bütün unsurları tarafından hainlere gereken cezanın verildiğini söyledi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, güneşin doğduğu ilden tüm Türkiye’ye yeni bir demokrasi güneşi doğuralım istedik. Muhtar arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Bu ülkeye Allah zeval vermesin. Bu ülkeye sahip çıkmak boynumuzun borcu. Halkımız hainlere gereken cezayı vermiştir. Bundan sonrası hukuku ilgilendiriyor. Biliyoruz ki devletimiz bu hainlere gereken cezayı verecektir” dedi.

Akdeniz yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: ‘’Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak, 15 Temmuz da yaşanan hain darbe kalkışmasını şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Yapılan bu darbe girişiminde ‘’Darbenin karşısında cumhuriyetimizin ve demokrasimizin yanında’’ olduğumuzu, kurtuluş savaşımızın destanını başlatan Gazi Mustafa Kemal’in ilk ayak bastığı ilden, Samsun’dan bir kez daha haykırıyoruz.

Demokrasiye inancı olmayan, devletimizin içine sızmış, darbe girişiminde bulunan bu gözü dönmüş hainler, 15 Temmuz gecesi milletin kendisini, milletin meclisini, milletin kurumlarını yine milletin vergileriyle alınan uçağıyla, helikopterleriyle, tanklarıyla milletine karşı kullanmaya kalkışmıştır. Milletimiz bu darbe girişiminde sokaklara dökülerek Uçakların, Helikopterlerin ve tankların önüne yatarak darbe girişimine dur demiştir. Bu darbe kalkışmasında biz muhtarlarda o gece sokaklarda demokrasimize sahip çıkmaya çalışırken İstanbul Acıbadem Muhtarımız Mete Sertbaş ile Kazan Ahi Köyü Muhtarımız Ali Anar kardeşlerimizi maalesef şehit verdik. Ruhları şad olsun. Vatanımız sağ olsun. Elbette bu darbe kalkışmasında bulunan hainlere Türkiye Cumhuriyeti devleti gereken en ağır cezayı verecektir.

15 Temmuz Cuma gecesi demokrasimize ve aziz milletimize yapılan darbe girişiminde, irademizi, özgürlüğümüzü koruyan birlik ve beraberliğin en güzel örneğini gösteren kahraman milletimize, Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Parlamento içinde ve dışında bulunan tüm siyasi partilerimize, vatansever askerlerimize, vatansever emniyet güçlerimize, medya kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, bu teşebbüsü yerle bir eden devletin yanında yer alan tüm kesimlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Parlamentomuza sesleniyoruz. Demokrasinin gerçek teminatı olan biz muhtarlar her zaman ‘’Darbelerin karşısında, devletinin ve demokrasinin her zaman yanında olmuş ve olmaya da devam edecektir. Emirleriniz doğrultusunda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz.’

Yaşanan vahim olaylar karşısında egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu bir kez daha gösteren demokrasi şehitlerimize, demokrasi savaşında gözlerini kırpmadan göğsünü siper ederek şehit olan mevkidaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Yaşasın sonsuza kadar vatan, yaşaşın sonsuza kadar bayrak, yaşasın sonsuza kadar cumhuriyet, yaşasın sonsuza kadar demokrasi’’dedi. Son Düzenlenme Pazartesi, 01 Ağustos 2016 02:38