Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MUHTARA EĞİTİM SEMİNERLERİ

ürkiye Muhtarlar Konfederasyonu ile Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü,  Muhtarlarımıza eğitim semineri düzenleme kararı aldı. İlk etapta 30 Büyükşehir’de yeni seçilen Muhtarlarımıza yüzer kişilik gruplar halinde verilecek eğitimin İlki 12 Haziran 2014 tarihinde gerçekleşecek.

T.M.K Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ile  TODAİE Genel Müdürü yrd Doç Dr Aslı Akay, Prof. Dr Ufuk Kamil Bilgin ve Yerel Yönetimler şefi Yasemin Güngör arasında yapılan görüşmede ‘’ İlk etapta yüzer kişilik gruplar halinde 30 Büyükşehir Muhtarına iki grup halinde Ankara’da verilecek eğitim seminerleri daha sonra Büyükşehirler ve illerde tüm Muhtarlara verilmesi kararı alındı.

Konu ile ilgili açıklama yapan T.M.K GNL BŞK Hüseyin Akdeniz şunları ifade etti.:’’ Bu eğitim seminerleri ile özellikle yeni hayata geçen Büyükşehirlerde Muhtarlarımızın hizmet alanında Resmi kurumlar ve Belediyelerle ilişkilerde yaşanacak aksaklıkların minimize edilmesini ve adaptasyon sürecinin çabucak atlatılması hedeflenmektedir. Türkiye genelinde 16  binin üzerinde köyümüz yasa çerçevesinde mahallelere dönüştürülmüş ve bu mahallelere hizmetlerin akışında aksamaların daha aza indirgenmesi, muhtarlarımızın yapacakları hizmetler ile yetki sorumluluk ve idari ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.Bu kapsamda gerçekleşecek eğitimler ile Muhtarların yetki, görev ve sorumlulukları, Mülki idare ile ilişkiler, Belediye ile ilişkiler,Muhtarların özlük hakları ve  Türk Kamu Yönetiminde Muhtarlık kurumu konularında  Muhtarlar bilgilendirilecektir. İlk etapta yüzer kişilik gruplara iki seminer planlanmaktadır. Bu seminerlerden ilki 12 Haziran 2014 tarihinde 15 Büyükşehirden  oluşacak yüz muhtarımıza ve diğer eğitim semineri ise diğer 15 Büyükşehirden oluşacak yüz muhtarımıza Ankara ilinde verilecektir. Daha sonra bu eğitim seminerleri Büyükşehirler ve iller düzeyinde İllerin kendi sınırları içindeki tüm muhtarlarımıza genişletilmiş olarak verilecektir. Mutlaka ilerin kendi sınırları içinde Muhtar eğitim semineri düzenledikleri bilinmektedir. Ancak bu türden genişletilmiş eğitim seminerleri muhtarlarımıza ilk kez verilecek olması önemlidir. Her konuda eğitimin çok önemli olduğu bir gerçektir. Demokrasinin en temel seçilmişleri olan muhtarlarımızın bu manada ne yaptığını bilen, konusuna hakim ve devlet-vatandaş bağının arasındaki muhtarın daha bilinçli hizmet etmesini hedeflemekteyiz’’dedi.