Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MUĞLA 24.İSTİŞARE TOPLANTISI

MUĞLA 24.İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 24. İstişare Toplantısı Muğla’da yapıldı. 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 24. İstişare Toplantısı Muğla’da yapıldı. Muğla Muhtarlar Derneği’nin ev sahipliğinde, Menteşe Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya AKP Milletvekili Nihat Öztürk, MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan, Vali Amir Çiçek, Vali Yardımcısı Kamil Köten, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Muhtarlar Federasyonu Başkanları, Daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, 72 ilden gelen muhtar dernekleri başkanları ve Muğlalı muhtarlar katıldı.

Muğla Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş, muhtarları ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Siyasi duruştan uzak, bütün siyasi partilere eşit mesafede davranış sergilediklerini belirten Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz ise hükümet ve parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerle ve meclis dışındaki siyasi partilerle de uyum içinde çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.


Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, siyasi duruştan uzak tüm siyasi partilere eşit mesafede davranış sergilemiş ve sergilemeye devam etmektedir. Hükümet ve parlamentoda bulunan grubu bulunan muhalefet partileriyle ve parlamento dışındaki diğer siyasi partilerle uyum içinde çalışmasını sürdürmektedir. Büyükşehir yasası görüşmelerinde Hükümetimiz tarafından komisyon görüşmelerine davet edilmiş ve muhtar seçimlerinde yapılan değişikliğin yapılmasını sağlamıştır. Yine Muhtarların Özlük Haklarını ilgilendiren ödenekler konusunda son yasa değişikliği ile Hükümetimiz ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuştur.

Türkiye genelinde; gerek muhtarlarımıza yönelik, gerekse ülkemizde genel/yerel alanda çeşitli konularda Eğitim Seminerleri, Sempozyum, Çalıştay, Konferans ve toplantı faaliyetleri yapmıştır. Çevreye duyarlılığını da ortaya koyan Konfederasyonumuz, Muhtarlarımıza çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik Antalya, Ankara ve Diyarbakır illerinde eğitim seminerleri düzenlemiştir. Sağlık alanında, Organ bağışının önemine vurgu yaparak Kütahya-Simav ilçesinde bölgesel Muhtar bilinçlenme ve halkı bilinçlendirme toplantıları gerçekleştirmiştir. Adıyaman ve Erzincan illerinde uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede ‘’Çocukluğum, Gençliğim ve Geleceğim’’ konulu konferans düzenlemiştir. Sivas ilinde ‘’Birlikte Yaşama kültürü konferansı ve İzmir’de kadın muhtarlar çalıştayı düzenlemiştir. Yine  Uluslararası alanda ise Bosna-Hersek, Macaristan’da ‘’Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Yeri ve Önemini’’ vurgulayan çalıştaylar düzenleyerek Türk muhtarlık sistemini dış ülkelere tanıtımında bulunmuştur.  Kocaeli-Başiskele ilçesinde düzenlediği Uluslararası çalıştay ile ve yine İstanbul-Üsküdar ilçesinde düzenleyeceği Uluslararası Sempozyum,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhtarlarıyla geçmişini geleceğe taşıyacak muhtarlık sistemini daha da verimli hale getirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Yine çok önemli gördüğümüz 187 yıllık geleneğimizi tarihi Türkiye muhtarlar konfederasyonu Muhtarlar Günü ilan edilmesiyle taçlandırmıştır. Yine Bugün tarihimizi anlatan mühür belgeselimizin çekimleri tamamlanmış ve arşivimizdeki yerini almıştır. Yerel katılımcılığı, ancak muhtarlarla gerçekleştirebiliriz. Muhtarlar olarak bizler vali, kaymakam, daire müdürleri, yerel yönetimler, emniyet müdürü, jandarma komutanının kılcal damarlarıyız.” dedi.

MHP Milletvekili Erdoğan, köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılmasıyla sadece muhtarların yetkisinin sınırlanmayacağını, kültür yozlaşmasına da yol açılacağını savundu. Muhtarların yönetimde yapıtaşı olduğunu belirten AKP Milletvekili Öztürk ise, “Muhtarlarla her dem birlikte olmak, hizmet kervanı içinde yer alan muhtarlarımızın çabaları, milletin geleceği için mücadele edeceğim diyen muhtarlarımız bizim için anlamlı ve önemli. Millet için çaba harcayan muhtarlara saygı duyuyorum.” şeklinde konuştu. Muğla’nın coğrafyası ve insanıyla güzel bir yer olduğunu dile getiren Vali Çiçek de, “Türkiye’de çözülemeyecek hiçbir sorun yok.

Sizler, milletvekilleri ve vatandaşların gayretleri, birlik beraberlik duygusuyla çözülemeyecek sorun yok. Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar gelen muhtarlık sistemi var. Bu kültür yaşatılıyor. Devlet size önem veriyor. Muhtarına önem veren yöneticimiz, bürokratımız, milletvekillerimiz, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız var. Size değer vermeyen bürokrat varsa, o bürokrat başarılı olamaz.” dedi. Demokrasinin temel taşının muhtarlar olduğunu dile getiren Çiçek, hizmetin vatandaşa ulaştırılması konusunda takipçi olduğunu söyledi.

Türk milletinin, vatandaşların iradesine önem verdiğini belirterek, “Biz insanları mutlu etmek, refah seviyesini arttırmak, birliğini sağlamak, güçlü Türkiye’yi yaratmak için çalışıyoruz. Güçlü Türkiye için hep birlikte, çok çalışmamız gerekiyor. Dünü bırakıp geleceğe bakmalıyız.” diye konuştu.

Daha sonra Muğla Muhtarlar Derneği tarafından hazırlanan formalar, Türdü 100. Yıl Ortaokulu öğrencilerine protokol üyelerince verildi. Protokol üyelerinin salondan ayrılmasının ardından istişare toplantısı başladı. Son Düzenlenme Çarşamba, 20 Ocak 2016 23:17