Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MANİSA 25. İŞTİŞARE TOPLANTISI

MANİSA 25. İŞTİŞARE TOPLANTISI

Büyükşehir yasası değişecek

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Büyükşehir Belediyeler Yasasını değerlendireceğiz ve Muhtarlarımızı, İlçe Belediye Başkanlarımızı sevindirecek önemli bir gayret sarf edeceğiz ve bize gelen talepleri değerlendireceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Manisa 25. İstişare Toplantısına katıldı. Gerçekleşen programa Özdağ’ın yanısıra Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfükar Gürcan, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Koç, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Şule Uygur, İdris Avşar, Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Yıldız Pehlivan ve Türkiye genelinden Muhtarlar katıldı.

Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye pehlivanın açılış konuşmasıyla başlayan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 25. İstişare toplantısında Denek Başkanı Pehlivan toplantıya katılan muhtarlara  teşekkür ederek Manisa’da muhtarlarımızı ağırlamaktan kıvanç duyuyoruz dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı konuşmada, Büyükşehir yasasında yapılacak değişiklik muhtarları yakından ilgilendirdiğini söyleyerek ‘’mutlaka bu yasanın içinde muhtarlarımızın sorunları değerlendirilmelidir dedi.

Selçuk Özdağ, Muhtarların ve İlçe Belediye Başkanlarının Büyükşehir Belediyeler Yasasının değişmesi hususundaki talepleri aldıklarını ve gereğinin yapılması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin önemli bir çalışma yürüttüğünü belirten Özdağ şu an Avrupa Birliği ülkelerine gidilmesi hususunda vize sorununun ortadan kaldırılması hususunda çalışmaların devam ettiğini ve bu çalışmaların tamamlanmasıyla ilk ele alınacak konunun Büyükşehir Belediyeler Yasası olduğunu ifade etti.

MUHTARLARIMIZ BİZİM NABZIMIZ

“Büyükşehir Yasasının içerisinde gerek köy kanunu, gerekse de mahalle kanununu değiştirelim. Muhtarlarımızın talep ettikleri özlük haklarının daha da zenginleştirilmesi hususunda gereği neyse yapalım. Çünkü Muhtarlarımız bu memleketin, insan topluluklarının nabzıdır, kılcal damarlarıdır” diyen Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “Bugün bir huzur ve kardeşlik ortamı varsa bunda Muhtarlarımızın payı büyüktür. Bizimle sürekli istişare halinde bulunan Muhtarlarımızın Büyükşehir Belediyeler Yasasının değişmesi hususunda talepleri var. Evet. Türkiye Büyük Millet Meclisi yasaları yapar. Bu yasalar yapılırken de zaman zaman eksik veya düzeltilmesi gereken maddeler olabilir. Dünya’da değişmeyen tek gerçek değişimdir. Bu kanunları değiştirmekte bizim görevimiz. Büyükşehir Belediyeler Yasasının aksayan yönlerini, eksiklerini gördük ve bunları değiştireceğiz. Bu Yasayı muhalefet partileriyle birlikte yaptık. Yerel Yönetimler Başkanımız Sayın Mehmet Özhaseki Bey bu konuda gayretli bir çalışma yürüttü. Parti ayrımı yapmadan Belediye Başkanlarımız ve Muhtarlarımızla istişarede bulunduk. Şu an Avrupa Birliğine girme noktasında vizelerle ilgili acil çözülmesi gereken maddeler var. Bu çalışmaların sonucunda vizeleri kaldırma noktasında önemli gayretimiz sürüyor. 1 Mayıs’a kadar bu çalışmayı bitirmemiz gerekiyor. Bu kanun çalışmalarını tamamlamamızın hemen ardından Büyükşehir Belediyeler Yasasını değerlendireceğiz ve Muhtarlarımızdan, İlçe Belediye Başkanlarımızdan bize gelen talepleri değerlendireceğiz”