Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

KKTC EKONOMİ BAKANI TMUHK’U KABUL ETTİ

KKTC EKONOMİ BAKANI TMUHK’U KABUL ETTİ

KKTC Ekonomi Bakanı Sayın Sunat Atun, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyelerini makamında kabul etti.

Ekonomi Bakanlığında gerçekleşen kabule, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Kıbrıs Muhtarlar Birliği Başkan Yardımcısı Gazimağosa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Yeşilleme, Kıbrıs Muhtarlar Birliği Genel Sekreteri Saim Aktürk, Tmuhk Genel Sekreteri Seviye Ardıç Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Figen Rençber, Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran, Karadeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Şerafettin Nas, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, İç Anadolu Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Başkanı Celal Duran, Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Yardımcısı Turan Süme, Marmara Muhtarlar Federasyonu Başkanı Yardımcısı Mustafa Kandemir katıldı.

Kabulde KKTC Ekonomi Bakanı Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyelerine KKTC gerçekleştirdikleri toplantı için teşekkür etti. İki ülke muhtarlarının dayanışma içinde olmasının önemine dikkat çeken Ekonomi Bakanı Sunat Atun yapılan görüşmede şunları dile getirdi: ‘’ Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyelerini makamında ağılamaktan kıvanç duydum. İki ülke muhtarlarının birlikte çalışması, sorunlarının çözümünde birlikte hareket etmesi son derece sevindiricidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti olarak Türkiye ile ilişkilerimiz her alanda devam etmektedir. Türkiye bizim Anavatanımızdır. Bu anlamda Türkiye’deki muhtarlar ile KKTC’deki muhtarların işbirliği kararı alması iki ülkenin tarihsel geleneğini sürdürüyor olması açısından da önemlidir. Yaptığınız toplantılarda aldığınız kararlar çerçevesinde KKTC’ hükümetinin bir bakanı olarak her zaman destek olacağımdan emin olabilirsiniz. Hizmet ölçütleri içinde halka en yakın olan muhtarlık teşkilatı bizlerin burada da en önemli kollarından biridir. KKTC muhtarlarına verdiğimiz destek her zaman sürecektir. KKTC’de yapacağınız toplantıda alacağınız kararları hükümete götürüp sorunlara ortak çözüm yolu üretmeye her zaman hazırım. Aracılığınızla Türkiye’deki muhtarlarımıza buradan selamlarımı iletiyorum’’ dedi.

Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un muhtarlara verdiği desteğe teşekkür eden Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz baktığı her direkte iki ülke bayrağını görmek iki ülkenin ayrılamaz bir parça olduğunu belirterek söyle söyledi. ‘Osmanlının 1571’de topraklarına kattığı Kıbrıs, her ne kadar bir ara farklı yönetimin altına girse de 1974 Kıbrıs Barış Harekatıyla tekrar yavru vatan kimliği kazanmıştır. 1983’de bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikteliğimizin her zaman devam edeceğinden hiç şüphemiz yoktur. Tarihsel olarak bakıldığında Kıbrıs’ta 176 yıl önce kurulan muhtarlık teşkilatı iki ülkenin en önemli ortak değerlerinden biridir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye Muhtarları ile KKTC muhtarları son yıllarda, sorunlarına ortak çözüm kararı alması tarihsel geleneğin devamı açısından da son derece önemlidir. Türkiye’de bulunan 50.249 muhtar ile KKTC’de bulunan 240 muhtar bizce birbirinden ayrılmaz bir parçadır. Kanunlarımızdan kaynaklanan eksikliklerimizin giderilmesi ortak arzumuzdur. Bizler iki ülke hükümetlerinin muhtarlarımızın sorunlarına ortak çözümler üretilmesinin geleneklerimizin yaşatılması adına önemli olduğunu ifade etmekteyiz. Hukuksak açıdan bakıldığında dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bu halka en yakın yönetim biriminin daha aktif hizmet kurumu olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bizlere bu anlamda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyoruz’’dedi.

Gazimağosa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Yeşilleme ise iki ülkenin muhtarlarının her zaman dayanışma içinde olacağını söyledi. Yeşilleme söyle devam etti: ‘’İki ülke muhtarları olarak, muhtarlarımızın birbiriyle daha çok kaynaşması gerektiğine inandığımız için bu toplantıyı KKTC’de gerçekleştirdik. Bakıldığında sorunlarımız ortak. Bizler hala Osmanlı’da çıkan kanunlara göre çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye Muhtarları da 1924 ve 1944 de çıkarılan kanunlarla yönetiliyor. Yani her iki teşkilatında kanunları artık günümüz koşullarına uyarlanması gerekiyor. Bu nedenle iki ülke muhtarları olarak ortak karar almaya karar verdik. Tarihsel kültürümüzde zaten bize bunu söylüyor. Sizlerin de bizlere destek olacağını biliyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz ’’dedi.

Daha sonra KKTC Ekonomi Bakanı Sayın Sunat Atun Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz’e plaket takdim etti.

Son Düzenlenme Pazartesi, 23 Kasım 2015 21:59