Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

KARADENİZ MUHTARLAR FEDERASYONU TOPLANTISI EREĞLİ’DE YAPILDI

KARADENİZ MUHTARLAR FEDERASYONU TOPLANTISI EREĞLİ'DE YAPILDI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna bağlı Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu toplantısı Zonguldak ili Ereğli ilçesinde yapıldı.

Yapılan toplantıya Ak parti Milletvekili Ercan Candan, Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr. Hüseyin Uysal, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Genel Sekreter Sevim Özsoylu, Karadeniz Bölgesi Federasyon Başkanı Şerafettin Nas, Karadeniz Bölgesine bağlı 18 il ve ilçelerden gelen dernek başkanları,Zonguldak ilçeleri dernek başkanları ve bu ilçelere bağlı muhtarlar katıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz:”Şubat ayının ilk haftası içerisinde İstanbul’da büyük bir organizasyonla gerçekleştireceğimiz Üsküdar Belediyemizin de katkıları ile bin 500 muhtarı Başbakanımız ile buluşturmayı düşünüyoruz”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, “Şubat ayının ilk haftası içerisinde İstanbul ‘da büyük bir organizasyonla gerçekleştireceğimiz Üsküdar Belediyemizin de katkıları ile bin 500 muhtarı Başbakanımız ile buluşturmayı düşünüyoruz” dedi.

Akdeniz, Ereğli Belediyesi ve Ereğli Muhtarlar Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Toplantısı’nda, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun örgütleme yapısının hızla devam ettiğini bugün itibariyle 11 Federasyonu ve buna bağlı 221 derneğin Konfederasyon bünyesinde üye olduğunu söyledi.

Türkiye’deki 926 ilçe ve 400 muhtarlar derneğindeki 49 bin 977 muhtarın tamamına ulaşacaklarını kaydeden Akdeniz, 1923 yılında köy, 1944 yılında çıkan mahalle kanunlarının 2014 Türkiyesine yakışmadığını belirterek şunları söyledi:

“2014 Türkiyesine yakışmayan 2 kanun ile karşı karşıyayız. Değerli siyasetçilerimizden bu konuda bize yardım ve destekçi olmalarını istiyoruz. 2 yıl önce çıkartılan büyükşehir yasası içerisinde her ne kadar eksik çıkmış olsa da bir birleşik oy pusulasına kavuştuk bu bile bizler açısından önemliydi. Önemli olan bir başlangıç yapmak. İleriye yeni görev tanımlarımız ile gitmek noktasındayız. Eski sistem içerisinde sadece yerleşim yeri belgesi veren, nüfus cüzdanı belgesi değiştiren kimlikten dışarıya çıkmalıyız. Sosyal projelerde artık varız.”

Geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul’da yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Akdeniz, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğum görüşmede kendisinin de bu konuda noksan olduklarını şahsıma ifade ederek şunu dediler, bu müjdeyi buradan sunmak isterim. ‘Mutlaka muhtarlarımız ile bir arada olmak, mutlaka muhtarlarımız ile buluşmak onların sorunlarını dinlemek istiyorum, onların sorunlarına çözüm getirmek istiyorum’ dediler. Şubat ayının ilk haftası içerisinde İstanbul’da büyük bir organizasyonla  gerçekleştireceğimiz Üsküdar Belediyemizin de katkıları ile bin 500 muhtarı Başbakanımız ile buluşturmayı düşünüyoruz. Çünkü uluslararası muhtarların dünü, bugünü ve yarını adlı bir sempozyum içerisindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin haricinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 242 muhtar arkadaşımız görev yapmakta. O arkadaşlarımızı da bu sempozyuma davet edeceğiz.

Muhtarların özlük hakları

Muhtarların özlük hakları başta olmak üzere bölgesel sorunlarının bulunduğunu belirten Akdeniz,  “Karadeniz denilince ilk akla gelen özlük hakları içerisine giren silah ruhsatlarımız, Güneydoğu’ya gittiğinizde ödenek, Marmara üst bölümüne Edirne bölümüne çıkarsanız yeşil pasaportla ilgili sorunlar geliyor. Biz bunu tekten istemek noktasında olmamalıyız” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yürütülen proje kapsamında Türkiye’deki muhtarlık sisteminin 185 yıllık tarihini, “Mühür Belgeseli” ile ölümsüzleştirerek Kültür Bakanlığı arşivlerine girdiklerini söyleyen Akdeniz, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu bu belgeselin ilköğretim 4. sınıfındaki çocuklara “Yerel Yönetim” dersi adı altında gösterilmesini talep ettiklerini kaydetti.

AK  Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan ise sorunların çözümünün görevleri olduğunu ve bu doğrultuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Toplantı sonunda Milletvekili Candan tarafından Konfederasyon Başkanı Akdeniz’e teşekkür plaketi verildi.