Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

”KALELER YERİNE KÖPRÜLER” MACARİSTAN HEYETİ

''KALELER YERİNE KÖPRÜLER'' MACARİSTAN HEYETİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunca hazırlanan “Kaleler yerine köprüler” projesi kapsamında Türkiye’ye gelen Macaristan Delegasyonu Konak(İzmir), Simav(Kütahya),Yunusemre (Manisa) ve Seferihisar(İzmir) ilçelerinde 10-17 Haziran 2015 tarihleri arasında çeşitli temaslarda bulundular.

Asıl amacı iki ülke arasında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi olan ‘’Kaleler Yerine Köprüler’’ projesi kapsamında Ege bölgesinde gerçekletirilen programa Macaristan Ersekhalma Belediye Başkanı Horvath Roland,Avrupa Birliği projeler temsilcisi Roznsyai Eva,Wolker Ekonomi direktörü Kristone Kozat Erika, Meclis üyelersi Leugyel İstvan,iş adamları Jager Tamas, Nagy Vori Zoltay,Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Ege Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ayşe Taylan, Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Avrupa sorumlusu İyigün Carlat, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Denetleme Kurulu Üyesi Raif Adıgüzel, Ege Muhtarlar Federasyonu Genel Sekreteri Nilgün Güney, Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Yıldız Pehlivan, İzmir Büyükşehir Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Yelda Atilla katıldılar.

Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pektaş davetli misafirleri makamında ağırladı.Heyet ile Yerel Yönetimler, ve Turizm konularında görüş alışverişinde bulunuldu ve konak ilçesinde çeşitli yerlere gezi düzenlendi. Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pektaş Macaristan heyetine akşam yemeği verdi.Daha sonra heyet temaslarda bulunmak üzere Simav’a hareket etti.

Macaristan heyeti Simav Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol ve  Simav Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özkan’ı makamlarında ziyaret etti.

12 Haziran’da Manisa’nın Yunusemre ilçesine geçerek temaslarına burada devam etti. 

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunca hazırlanan “Kaleler yerine köprüler” projesi kapsamında Manisa’ya gelen Macaristan heyetine ev sahipliği yaptı. Yuntdağı bölgesindeki yatırımları yerinde inceleyen Macaristan heyeti Manisa’dan memnun ayrıldı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan’nın daveti üzerine Manisa’ya geldi. Macaristan Ersekhalma Belediye Başkanı Horvath Roland başkanlığındaki iş adamlarından oluşan Macaristan heyetine Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Spilos Hotel’de bir akşam yemeği verdi. Yemeğe Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’nin yanısıra Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Can Mercül, Saniye Altay ve Mustafa Dandin ve kurum müdürleri katıldı. 

Macaristan heyetini Yunusemre’de ağırlamaktan son derece memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Çerçi, “Kültürler arası buluşmalar geliştikçe insanlar birbirlerini daha iyi tanıyor ve karşılıklı iş imkânı sağlıyorlar. Macaristan heyetinin içinde belediye başkanının yanı sıra iş adamları da var. Her iki ülke insanlarının birbirlerinin kültürlerini tanımasında büyük faydalar var. Dünya barışı ve huzuru adına bunlar çok önemli adımlardır. Macarlarla Türkler yani bu iki halk birbirlerini seviyor. Macar delegasyonu ile Türk delegasyonu birbirleriyle iyi ilişkiler kurmuşlardı. Bunu da Milletvekilliği yaptığım dönemlerden çok iyi biliyorum. Özellikle de Türkiye’nin AB’ye girmesi konusunda ülkemizi desteklemişlerdi. Biz Macarları seviyoruz, onların da bizleri sevdiğini biliyoruz.”diye konuştu.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz; “ Öncelikle “Kaleler yerine köprüler” projemize destek veren Macaristan heyetine teşekkür ediyorum. Macaristan’ı tanıma adına atmış olduğumuz bu köprü bu bağ, onların da Türkiye’ye gelerek Türkiye’yi tanıması adına önemli bir girişim olduğunu düşünüyorum. Önceki gün Simav Belediye Başkanımızın ve Muhtarlar Derneğimizin katkıları ile çeşitli temaslarda bulundular. Bugün de Yunusemre Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi’nin katkıları ve Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanımız Sayın Bedriye Pehlivan’nın daveti üzerine Manisa’da temaslarda bulunuyorlar. Bizlerde tanıtımda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye gayret gösteriyoruz. Sonuçta hepimiz yerel yöneticiyiz. Yerel yönetimlerin de Türkiye ayağında neler yapılması gerektiğini bizler kendilerine ifade ediyoruz. İş adamlarımız vasıtasıyla da çeşitli temaslarda bulunup Macaristan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.”dedi.

Yuntdağı bölgesindeki yatırımları incelemek üzere gelen Macaristan heyetine teşekkür eden Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, günün anısına heyet üyelerine kahve fincan takımı hediye etti.

Spilos Hotel’de konaklayan Macaristan heyeti Yuntdağı bölgesindeki incelemelerine Yunusemre Belediyesinin katkıları ile Yağcılar mahallesinde hayata geçen Süt toplama merkezini ziyaret ederek başladı. Yunusemre Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Müdürü Ramiz Çoban’dan süt toplama merkezi hakkında bilgiler alan heyet daha sonra sırasıyla Büyüksümbüller mahallesindeki saanen keçi çiftliği ile Osmancalı mahallesinde bulunan büyükbaş hayvan çiftliğinde de incelemelerde bulundu.

Yuntdağı bölgesindeki incelemelerini tamamlayan Macaristan heyetine Siyekli mahalle muhtarı Hüseyin Kırgöz kendi evinde öğle yemeği verdi. Yer sofrasında bağdaş kurarak yemek yiyen heyet, Manisa’dan memnun ayrıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Macaristan Erşekalma Belediye Başkanı Ronand Horvat ve sivil toplum örgütleri başkanları ile Manisa Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerci ve Manisa sivil toplum örgütü başkanları, birlikte çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunarak gerek yerel yönetimler gerekse kırsal kalkınma alanında bulunmak üzere bir aradayız.

Ersekhalma Belediye Başkanı Ronand Horvat ve Macaristan Delegasyonunu Macaristan’a uğurluyoruz.

Böylece “Kaleler Yerine Köprüler” projesinin ikinci ayağını da tamamlamış olduk. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak umarız Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamışızdır.

Türkiye Muhtarlar konfederasyonu olarak, projenin Türkiye ayağında bizlere katkı ve yardımlarını esiegemeyen Konak, Simav, Yunusemre ve Seferihisar Belediye Başkanlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.

Heyet daha sonra İzmir Seferihisar ilçesine hareket ederek burada incelemelerde bulundu. Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’i makamında ziyaret eden Macaristan heyeti burada Seferihisar ilçesi hakkında bilgiler aldılar. Seferihisar Belediye Başkanı Soyer ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları ifade etti” Özellikle heyetinizi burada ağırlamaktan kıvanç duyduğumu belirmek istiyorum. ”Kaleler Yerine Köprüler” projesi kapsamında Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun öncülüğünde gerçekleşen bu ziyaret özellikle iki ülke arasındaki yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve ülkelerin birbirlerini tanımaları açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. İlçemiz  Cıttaslow’a öncülük etmiş bir ilçedir. Tarım arazileri açısından geniş sayılabilecek topraklara sahiptir. Burada kurulan ve destek verdiğimiz özellikle tohum takası uygulamasıyla ülkemizin her bölgesinde tohum üretimini destekliyoruz. Kadınlarımızın kurduğu kooperatifle insanımızın ev hayatı dışında üretime katkı sunması adına üretikleri mamülleri geliri onlara dönmek üzere internet üzerinden pazarlamasını sağlıyoruz. Eminim ki burada yapacağınız temaslar iki ülke adına olumlu yararlar getirir”dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz heyeti kabulünden ötürü Sayın Tunç Soyer’e teşekkür ederek yapılan bu çalışmanın ülke adına olumlu sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu. Akdeniz, Geçen yıl Macaristan’ı ziyaret ettiklerini ve yerel yönetimler adına kendileriyle ilgili olumlu sayılabilecek memnuniyetle Macaristan’dan ayrıldıklarını sözlerine ekledi.

Heyet daha sonra Seferihisar ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu.

Ersekhalma Belediye Başkanı Ronand Horvat ve Macaristan Delegasyonunu Macaristan’a uğurlandı.

Akdeniz uğurlamada şunları ifade etti:’’ Böylece “Kaleler Yerine Köprüler” projesinin ikinci ayağını da tamamlamış olduk. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak umarız Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamışızdır.Gerek Türkiye’deki yerel yönetimlerin çalışmaları gerekse yapılan çeşitli temaslar ile sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isteriz. Türkiye Muhtarlar konfederasyonu olarak, projenin Türkiye ayağında bizlere katkı ve yardımlarını esirgemeyen Konak, Simav, Yunusemre ve Seferihisar Belediye Başkanlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.

Ersekhalma Belediye Başkanı Ronand Horvat ise Türkiye muhtarlar konfederasyonuna teşekkür ederek ülkelerine doyurucu bilgilerle döneceklerini söyledi. Horvat:”Özellikle Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de olmaktan ve bu ülkeyi tanımaktan oldukça memnunuz. Yerel yönetimlerin çalışmalarını yakından görmek bizlerinde ülkemizdeki yapmış olduğumuz çalışmalara eminim ki fayda sağlayacaktır. İki ülkenin bu tür ve başka  çalışmaları da devam ettirmesi en büyük temennimizdir. Bizler adına çok faydalı bir program olduğunu ifade etmek isterim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.