Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

KADIN MUHTARLAR İLK SEÇİLEN KADIN MUHTAR İÇİN AYDIN’DA BULUŞTU

KADIN MUHTARLAR İLK SEÇİLEN KADIN MUHTAR İÇİN AYDIN’DA BULUŞTU

KADIN MUHTARLAR İLK SEÇİLEN KADIN MUHTAR İÇİN AYDIN’DA BULUŞTU

Türkiye genelinden Aydın’a gelen ve bir dizi programa katılan 60 kadın muhtar, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 82. Yıl dönümünü 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin’in memleketinde kutladılar.

Kadın Muhtarlar ilk seçilen kadın muhtarı konuştular

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na üye 60 kadın muhtar, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin 82. yıldönümü nedeniyle Efeler Belediyesinin öncülüğünde Aydın’a geldi.

Aydın’ın merkez Efeler Belediyesi’nin konuk ettiği 60 kadın muhtar, Milli Aydın Bankası Kültür Merkezinde düzenlenen panelde bir araya geldi.

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın başkanlığında yapılan panele konuşmacı olarak Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve sendikacı ve yazar Yaşar Seyman katıldı.

Panelde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ilk muhtar Güle esin ele alındı ve şiirler okundu.

“KADINLARIN HER ALANDA AKTİF YER ALMASI GEREKİYOR”

Panelin açılışını yapan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, bir ülkede kadınların yüzü gülmüyorsa o ülkede huzurun olmadığını söyledi. Eğer bir ülkede kadınların yüzü gülüyorsa o ülkede huzur, mutluluk ve bereketin olduğunu ifade eden Başkan Özakcan, “Bütün kadınlarımızın yüzünün güldüğü bir Türkiye diliyorum. Tabi ki kadınlarımızın yönetimde, siyasette, sosyal alanda yani her alanda yer almasına ihtiyacımız var. Ülkemizin nüfusunun yarısını kadınlarımız diğer yarısını da erkeklerimiz oluşturuyor. Eğer kadınlarımızı biz bütün bu sosyal alan, yönetim ve siyasal alan anlamında dışlar ve onları bu alanlar içerisinde aktif olarak yer almalarını temin edemezsek toplumumuzun yarısının düşüncesinden, fikrinden, eleştirisinden, donanımından, deneyiminden yararlanmamış oluruz. Artık çağdaş bir ülkede, demokrasinin tam gelişip yerleştiği bir yapı içerisinde kadınlarımızın da her alanda aktif olarak yer almasına ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

TÜRKİYE GENELİNDEKİ 643 KADIN MUHTAR VAR

Türkiye genelinde 50 bin 626 muhtarın olduğunu belirten Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, bunlardan sadece 643 tanesinin bayan olduğunu söyledi. Bu sayının 1,2 gibi düşük bir orana tekabül ettiğini dile getiren Akdeniz, “Bayanların idare içerisindeki sayıları oldukça düşük. İnşallah bu rakamlar gelecek yıllarda artacaktır. Sayın muhtar arkadaşlarımızın özellikle kadın adaylarımızın çoğalacağını düşünüyorum. Bugün niye Aydın’ı seçtik. Şundan seçtik; Aydın Türkiye’de seçme ve seçilme hakkı verildikten sonra ilk kadın muhtarı seçen il. O yüzden Aydın’dayız. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden katılan 60 tane kadın muhtar arkadaşımızla Aydın ilinde Efeler İlçe Belediyemizin öncülüğünde Efeler İlçesinde bir araya geldik. Burada çeşitli programlar gerçekleştirdik. İlk kadın muhtar Gül Esin hanım efendinin Nazilli İlçesi’ndeki kabrini de ziyaret edeceğiz” şeklinde konuştu. 

KADIN YAŞAMIN RENGİDİR

Kadının yaşamın rengi olduğunu kaydeden Sendikacı Ve Yazar Yaşar Seyman, “Kadın değişimin, dönüşümün en önemli dinamiğidir. Düşünün baba evden çıktı gitti. Kadın o evin ışığını yakar, söndürmez. Çocukları büyütür. Ama kadın gittiği zaman ışık mışık söner. Onun için siyasi partiler, örgütler hepsi kadınlara inanmalı, güvenmeli, onların aklından birikiminden yararlanmalı” dedi.

Konuşmaların ardından Yazar Yaşar Seyman, Pakistan başkanlığı yapmış Benazir Butto’nu hayatını ele aldığı Benazir isimli kitabını Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a hediye etti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Efeler Belediyesi öncülüğünde kadınların buluşturulduğu panelin sonunda Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a Bursa’nın Nilüfer İlçesi İhsaniye Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında 5 bin 990 kişi tarafından yapılan dünyanın en büyük Atatürk siluetinin fotoğrafı hediye edildi.