Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

GÜNEYDOĞU MUHTARLAR FEDERASYONU BAŞKANI İÇİŞİLERİ BAKANIMIZ İLE GÖRÜŞTÜ

GÜNEYDOĞU MUHTARLAR FEDERASYONU BAŞKANI İÇİŞİLERİ BAKANIMIZ İLE GÖRÜŞTÜ

PostDateIconSalı, 22 Ekim 2013 13:30 |

Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran İçişleri Bakanımız Sayın Muammer Güler ile görüşerek çıkarılması düşünülen köy ve mahalle kanunun hakkında bir görüşme gerçekleştirdi.

Mardin, Kızıltepe ilçesinde gerçekleşen görüşmede Hatip Şeran, ”Özellikle yeni çıkarılan Büyükşehir kanunu ile köylerin mahalleye dönüştürülmesinden sonra yeni bir kanuna ihtiyaç duyulacağı görülmektedir. O nedenle gelecek seçimlerde mahallelerin sayısı ikiye katlanacak ve mevcut mahalle kanunu ihtiyaçlara cevap veremez duruma gelecektir. Ayrıca köy sayılarının yarı yarıya azalması yine yeni bir köy kanununa ihtiyaç duyulacağını karşımıza çıkarmaktadır. Bu iki kanunda yapılacak yeni düzenlemenin sorunlarımızı azaltacağı kanaatindeyiz” dedi.

Sayın Güler ise ” Bu iki kanun üzerinde çalışmalarımız sürmektedir. Elbette bakanlık olarak mevcut kanunun ihtiyaçlara cevap veremeyeceğini bizlerde görmekteyiz. Konfederasyonunuz ile temaslarımız devam etmektedir. Muhtarlarımızın yetkilerini artırıcı yasal düzenlemeleri bu yasama döneminde çıkartmayı arzu ediyoruz. Ayrıca görüleceği üzere muhtarlarımızın sosyal güvence ve ödeneklerinde yapmış olduğumuz düzenlemede olduğu gibi mutlaka yeni köy ve mahalle kanununda da düzenlemeler yapacağımızı muhtarlarımıza duyurmanızı isteriz” dedi.