Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

GÜNEYDOĞU BÖLGESİ MUHTARLARINA ÇEVRE EĞİTİMİ DİYARBAKIR’DA VERİLDİ

GÜNEYDOĞU BÖLGESİ MUHTARLARINA ÇEVRE EĞİTİMİ DİYARBAKIR’DA VERİLDİ

PostDateIconPazar, 22 Aralık 2013 13:59 |

Diyarbakır’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından 9 ilden gelen 112 muhtara, çevre eğitimi konusunda seminer verildi.

Diyarbakır Green Park otelde düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Murat Şahin  yaptı. Şahin açılış konuşmada, çevre konusunun dünyanın en önemli konularından biri olduğunu belirtti. Türkiye’nin küreselleşme sürecinde doğal, tarihi ve insani kaynaklarını koruyan, yenilik ve teknolojiyle bütünleştiren, yaşam kalitesi yüksek ülkeler arasında yer almayı hedeflediğini anlattı.

Murat Şahin, bazı bölgelerdeki aşırı nüfus yoğunlaşması ve plansız sanayileşme sonucu çarpık kentleşme, kaynakların gereksiz kullanımı sonucu atık maddelerde meydana gelen artışın, yaşam alanlarını tehdit eden ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olduğunu kaydederek çevre hassasiyeti konusunda eğitilecek muhtarlara başarılar diledi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında çevre bilincini geliştirme adına muhtarlara bölgelerde eğitim semineri düzenlendiğini söyledi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı, bölge seminerlerinin ilk ayağı olan Güneydoğu’daki muhtarlarla beraber bölgenin 9 ili 77 ilçesinden gelen arkadaşları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Diyarbakır’da muhtarlara yönelik eğitim seminerimiz ayın 19’unda başladı, 20 ve 21 olmak üzere 3 gün devam edecek. Bizim burada yapmak istediğimiz durum muhtarların halka yakın birimler olarak çalıştığını ve halkın bilinçlendirilmesinde muhtarların çok önemli fonksiyon oynadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla çevre bilincini geliştirme konusunda muhtarlarımız burada aldıkları eğitimle hem bölgelerindeki vatandaşları, mahallelerindeki ve köylerindeki vatandaşları bilinçlendirmek hem de bu çalışma içerisinde çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bölgelerinde yapabilme imkanı olacak.”

Eğitimin her alanda alınması gerektiğini düşündüklerini anlatan Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bakanlığımız ile yapmış olduğumuz bu protokol gibi inşallah diğer bakanlıklarla da aynı doğrultuda bir program geliştirmeyi düşünüyoruz. İnşallah muhtar arkadaşlarla bu konularda çalışmaların devam edeceğini umuyorum. Şu an 112 muhtar arkadaşımız var. Güneydoğulu muhtar arkadaşlar ve Diyarbakır merkezde Sur Kayapınar Bağlar ve Yenişehir ilçelerinden katılan muhtar arkadaşlar var.”

Yapılan seminerde Muhtarlara, Atık Yönetim Uygulamaları, Köy Yerleşim Yerlerinde Atık Su bertarafı, ÇED Yönetmeliği Uygulamaları ve Halkın Katılımı, Çevre Bilimcini Artırmada Kimyasalların Yöntemi, Hava Kirliği Ölçümü ve Halka Duyurulması, Hava Kirliliği Gürültü ve İklim Değişikliği  konularında eğitim verildi.

Muhtarın halka en yakın birim olması sebebiyle çevre duyarlılığı konusundaki eğitimlerinin çok önemli olduğunu belirten Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran, ise Muhtarların sosyal projelerde yer almasının önemine değindiği konuşmasında, “Çevre bilincinin arttırılması, gelecek nesillere güzel bir çevre bırakmak ve tabiatın korunması büyük önem arz etmektedir. Muhtarlarımız bu seminerde, Atık Yönetim Uygulamaları, Köy Yerleşim Yerlerinde Atık Su bertarafı, ÇED Yönetmeliği Uygulamaları ve Halkın Katılımı, Çevre Bilimcini Artırmada Kimyasalların Yöntemi, Hava Kirliği Ölçümü ve Halka Duyurulması, Hava Kirliliği Gürültü ve İklim Değişikliği  konularında eğitim alacak olmasını çevre bilinci açısından önemsemekteyiz. Görev alanlarımızın genişletilmesi konusunda yeni alanlar yaratmamız gerektiğini hepimiz bilmek zorundayız. Muhtarlarımızın sorumluluk bilinci içinde çevre konularındaki duyarlılığı bu seminer ile daha üst seviyelere yükselecektir. Camiamıza bu seminerin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Submit to Delicious
Submit to Digg