Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

GÖKHAN GÜNAYDIN’DAN ZİYARET

CHP bir önceki Yerel Yönetimler Başkanı Gökhan Günaydın Ordu Muhtarlar Federasyonuna ziyarette bulundu. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ve Ordu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz tarafından karşılanan Gökhan Günaydın beraberinde CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve Ordu İlçe yöneticileri de katıldı.

Yapılan ziyarette muhtarların içinde bulunmuş olduğu kanunen yetkilerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Ziyarette Gökhan Günaydın şunları söyledi:’’Muhtarlarımızın içinde bulunduğu yetkisizlik sorunu olduğunu biliyoruz. 1924 ve 1944 çıkarılan kanunların bu zaman dilimi içinde bir çoğunun mülga olduğunu biliyoruz.Yerel yönetimlerin halka en yakını olan muhtarlık müessesinin yeni bir kanuni yapılanmaya ihtiyacı vardır. Konfederasyonumuz ile birlikte geçmişte görev yaptığım yerel yönetim başkanlığım sırasında güzel bir çalışma gerçekleştirmiştik. Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz’in muhtarlık konusundaki tecrübelerinde oldukça faydalandık. Ancak gerek köy kanununda gerekse mahalle kanununda yapılması düşünülen değişiklikler meclis gündemine getirilemedi. Biz biliyoruz ki muhtarlar arık il Genel Meclisleri ve Belediye Meclislerinde temsil ve oy haklarının verilmesi gerektiği bu çalışmanın içinde olmasıdır. Çünkü muhtar yaşadığı yerleşim yerinin sorunlarını en iyi bilendir. Halkın ihtiyaçlarının karşılanmasında halka en yakın olan muhtarın yetkisizlik sorunu mutlaka aşılmalı ve kanuni düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır’’dedi.

Ziyarette konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise şunları söyledi. Türkiye’de muhtarlık geleneği 185 yıllık bir tarihe sahiptir. Bugün muhtarlarımızın en önemli sorunlarının başında özellikle mahalle muhtarlarımızın yetkisizlik sorunu gelmektedir.Bu yekisizlik içinde özellikle yeni Büyükşehir olan illerde köyden mahalleye dönen muhtarlarımızın hizmet etme yönünde ciddi sıkıntıların olduğunu görüyoruz. Tüzel kişiliğe sahip köy muhtarlığının bu gerçek kişiliğe dönüştürülerek kırsal mahalle olması bu mahallelerde halk ile muhtar arasındaki gerilimi yükselttiğini görüyoruz. Geçmişte birçok yetkiye sahip olan köy muhtarlıklarımız şimdilerde kırsal mahallelerde halkın sorunlarına yeterince cevap verememektedir. Bu da daha çok kanunlarımızın yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Yerel yönetimlerin en alt basamağı olan muhtarlık kurumunun içinde bulunduğu en önemli sorunda bu kanunların bir çok maddesinin Sayın Günaydının belirttiği gibi mülga oluşundandır.Muhtarlık kurumuna yeni görev alanları yaratma konuşunda çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızın muhtarlığa yüklediği birçok görevler maalesef kanunlarımızda karşılığı olmayan ancak gayri yasal uygulamayla yapılan hizmetlerden ibarettir. Türkiye’de muhtarlık kurumunun yeni kanuna ihtiyacı olduğu artık kabul edilir bir unsur haline gediğini ifade etmek isterim. Yerel yönetim mekanizmaların bu ayağı mutlaka düzenlenmesi gerekmektedir. Artık bu kanunlarla muhtarlık kurumu hizmet üretmekte birçok zorluklar içinde olduğu toplumumuzun ve siyasetsilerimiz tarafından  dillendirilmektedir. O nedenle önümüzdeki yasama yılında gerek köy kanunu ve gerese mahalle kanununda bir düzenlenme yapılması gerektiğini vurgulamak isterim’’dedi. Son Düzenlenme Çarşamba, 01 Ekim 2014 11:20