Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

FARKINA VARMADIĞIMIZ ÖNEM;ORGAN BAĞIŞI…

Türkiye’deki Organ Nakli ve Kan Bağışının daha yüksek seviyelere çıkarılması için Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu arasında toplantı yapıldı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Genel sekreter Sevim Özsoylu ile Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Genel Müdür yardımcısı Arif Kapuağası, Organ Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Murat Öztürk  ve Kan Hizmetleri Daire Başkanlarımız arasında Türkiye’de organ nakli ve kan bağışı konularından oluşan önemli bir toplantı gerçekleşti.

Sağlık bakanlığında yapılan toplantıda,Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirmeyi planladığı, ‘’Farkına varmadığımız önem: Organ Bağışı’’ konusunun ana gerekçesi ‘’Organ Bağışı’’ nedir ?, ‘’Nasıl Organ Bağışı’’ yapılır ?, ‘’Hangi Organlar’’ bağışlanır, ‘’Organ Bağışı’’ nerelere yapılır ?, ‘’Organ Bağışı’’nı kimler yapabilir ?, ‘’Organ Alımı’’ nasıl gerçekleşir ?  Tüm bunların vatandaşa açık ve net şekilde anlatılması ve ülke için öneminin kavratılması gereği vurgulandı.

Özellikle Türkiye’deki Organ Bağışının az olmasının sebepleri üzerinde durulan görüşmede bu konuda muhtarların üzerine düşeceği sorumluluğu yerine getirecekleri vurgulandı. Toplantıda Akdeniz şunları ifade etti:Organ Bağışında Ülkemiz dünyanın çok gerisinde bulunur. Türkiye’de bir milyonda iki kişi kan bağışında bulunurken ABD’de bir milyonda 20 kişi, İspanya’da ise bu rakam bir milyonda 40 kişiyi buluyor.Dolayısıyla bizlerinde Avrupa seviyesine taşınması gerekiyor. Bu oranın artırılması  için toplumun bütün kamu ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. O nedenle Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından  hazırlanan ‘’Farkına Varamadığımız Önem: Organ Bağışı’’ projemiz ile Organ bağışına katkı koymak istiyoruz. Sloganımız ‘’Bir organ bir hayat’’ olacaktır’’dedi.