Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ESKİŞEHİR’DE FİGEN RENÇBER YENİDEN BAŞKAN

Eskişehir Mahalle Muhtarlar Birliği Deneğinin 2. Olağan Genel Kurulu Yapıldı. Yapılan Kongerde Figen Rençber Tekrar  Başkanlığa Şeçildi.

Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür ve Sanat Merkezi`nde yapılan seçimlere, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Genel Sekreter Sevim Özsoylu, Konya Muhtarlar Derdeği Başkanı Celal Duran ile birlikte Eskişehir’li Muhtarlar katıldı.

Kongrede konuşan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ‘’Bu dönem Muhtarların her zamandan daha  fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Akdeniz Şunları söyledi.’’30 Mart yerel seçimlerinde seçilen tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Kongreler birlik ve beraberliğimizin pekiştiği yerlerdir. Bu dönemde tüm zamanlardan fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Yeni oluşturulan büyükşehirlerde bilindiği üzere Köyler Mahalleye dönüştürülmüş ve tüm il sınırları büyükşehir sınırlarına çıkartılmıştır. Tüzel kişiliği olan köy Muhtarlarımız artık Mahalle Muhtarı olarak görev yapacaklardır. Dolayısıyla Mahallelerimiz Büyükşehir Belediyesinden ve bağlı bulundukları ilçe Belediyelerinden  hizmet alacaklardır. Bütün mahallelerimizin hizmete ihtiyacı olduğu gibi özellikle kırsal mahallelerimizin hizmete daha fazla ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Bu oluşturulan Büyükşehirlerin yeni yapısıyla içinde, biz Muhtar Derneklerinin de yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Özellikle 30 Büyükşehirde tüm Muhtar Derneklerinin birleşerek Federasyona dönüştürülmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Burada İlçe Dernek başkanlarımız yine ilçelerinde Dernek Başkanı olacak ve bu birleşim sonucu tüm il Muhtarlarını temsilen kurulacak olan il Muhtarlar Federasyonları daha kuvvetli temsil noktası oluşturacaktır. Umut ediyorum ki Eskişehir’de ilçeleri ile birlikte bu kaynaşmayı çabucak sağlayacaktır’’ dedi.

Eskişehir Mahalle Muhtarlar Birliği Deneği Başkanı Figen Rençber ise kongrede yaptığı konuşmada derneğin faaliyetlerini anlattı. Rençber şunları ifade etti:’’ 30 mart günü yapılan yerel seçimler sonucunda mahallelerinde seçimi kazanarak aramıza katılan muhtar arkadaşlarıma hayırlı olsun dileklerimle başarılar diliyorum. İnanıyorum ki, yapacağınız güzel çalışmalarla camiamıza ve mahallelerinize çok büyük katkılarınız olacaktır.Yönetimimiz bundan 3 yıl önce göreve başladığında ilk düşüncemiz muhtarlık adına ne yapabiliriz sorusunu sorduk kendimize.dernek olarak haklarımız konusunda Eskişehir’de yapabileceklerimiz kısıtlıydı ve muhtarların çok büyük sorunları vardı çağımızın büyük nimeti sosyal medya üzerinden muhtarlar toplanmaya başladık.ve gördüm ki hemen hemen her ilde bizimle aynı durumdaydı muhtarlar arasında bölünmüşlük vardı ve bir lider arayışı vardı. ve o lider kısa süre sonra kapımızı çaldı. sayın genel başkanım Hüseyin Akdeniz bize nasıl bir oluşum yapmamız gerektiğini anlattı.ve bu birliktelik sağlanırken yönetimimize güvenen ve bizim bu oluşuma katkı vermemizi sağlayan dernek üyelerimiz bu işin mimarlarıdır.ve bir federasyon oluşturmak için çıkılan bu yol kısa sürede bölge federasyonları kurulmuş ve federasyonlar birleşerek  konfederasyon oluşturulmuştur. Şuanda derneğimiz Mufed ve İç Anadolu Muhtarlar Federasyonu kurucu üyesi ve yönetiminde görev yapmaktadır. Konfederasyonda ise derneğimizden 3 kişi olarak yönetimde görev almaktayız. Muhtar camiası çok büyük, sorunları da çok  bu sorunların aşılması ancak doğru bir örgütlenmeyle olacaktır. İdarecilerin karşısına güçlü bir oluşumla ve doğru isteklerle gidildiğinde hayır diyebilme şansları olmayacaktır. Bizler yönetim olarak benimsediğimiz bu yolda yürüdük. ve doğru yaptığımıza inandık Türkiye’de güçlü olmayan bir muhtar örgütü kendi ilinde ancak günü kurtarabilirdi.kalıcı çözümler maalesef ki olmazdı. Kongremizin herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum’’dedi.

Daha sonra yapılan seçimlerde tek aday olan Figen Rençber yeniden Eskişehir Mahalle Muhtarlar Birliği Deneği Başkanlığına seçildi.