Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 92. Yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Akdeniz mesajında şunları söyledi:Cumhuriyetimizin 92. yılını, sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet; yeni kurulan bir devletin, ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği eşsiz bir mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir kazanımdır. Egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin olduğu bu yönetim biçimi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese birey olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. Devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, etkin bireyi var eden bu anlayış, insanlığın ortak değeri olan uygarlığın gelişimine büyük katkılar sağlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bugüne kadar, demokrasinin tüm kazanımlarına, bireysel hak ve özgürlüklerine, insan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüğüne, Hukukun üstünlüğü ilkesine, adalet ve demokrasi normlarına geçmişte olduğu gibi gelecekte de sahip çıkacak evlatlarını daima yetiştirmiş ve yetiştirmeye de devam edecektir. Bağımsız, güçlü ve çağdaş Cumhuriyetin güvencesi Atatürk ilke ve inkılâplarının korunmasıyla mümkündür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle der; ” “Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak ve ancak tam ve kat’î mânasiyle millî egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası millî egemenliktir. Toplumumuzda, devletimizde hürriyet sonsuzdur. Ancak onun hududu, onu sonsuz yapan esasın korunmasıyla mevcut ve çevrilidir’.

Bu duygu ve düşünceler ile; 29 Ekim 1923’de Cumhuriyeti ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha teşekkür ediyoruz. Muhtarlarımız adına, Cumhuriyetimizin 92. yılını kutluyor, bizlere bu vatan topraklarını bahşeden şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Nice 92 yıllara… Saygılarımızla,