Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ÇSGB SN FARUK ÇELİK İLE BAĞ-KUR PRİMLERİNİ GÖRÜŞTÜK

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Genel Sekreter Sevim Özsoylu, Muhtarların Bağ-kur primleri ve prim borçları ile ilgili torba yasa hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile görüştü.

Yapılan görüşmede Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz Şunları İfade etti:’’Muhtarlarımızın Bağ-kur primlerim borçlarının yeniden yapılandırılması hatta geçmişe dönük prim borçlarının silinmesi veya dondurularak ileri ki yıllarda ödemenin yapılmasını İstiyoruz. Sizlerinde bildiği gibi Bağ-kur kapsamında olan Muhtarlarımızın primlerinin Muhtar ödeneklerinden kesilerek kalan miktarın muhtarlarımıza ödenmesi konusunda bir çalışma yapmıştık. Fakat 30 Mart yerel seçimlerinden sonra bu uygulamanın başlatılmadığını görüyoruz.’’dedi.

Bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, hem Muhtarlarımız hem de diğer Bağ-kur’lu vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren yasanın çıkarılması için gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz dedi. 

YASANIN NELERİ KAPSAYACAĞINI KONUSU SÖYLE ÖZETLENEBİLİR?
Yeni T.B.M.M’ne getirilecek yasada Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre vermeyi yani Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilmesini, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmetinin silinmesini düşünüldüğü, kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsını, diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmesi hususunda çalışmalar devam ediyor. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinmesi konusu görüşülüyor. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacaktır. Ancak burada önemli bir yenilik getireceği düşünülen, Bağ-kur kapsamında olanların ödeyemediği prim borçlarını dondurarak Bağ-kur’lu vatandaşımızın ileriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı üzerinde duruluyor. Yani yasa çıkarsa durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecektir. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecektir. Örneğin; 2016’da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek ve silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecektir. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce Bağ-kur’lu bu hizmetten yararlanması üzerinde durulan diğer bir husustur.