Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE MUHTARLAR KONFEDERASYONU BİR İLKE İMZA ATTI

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE MUHTARLAR KONFEDERASYONU BİR İLKE İMZA ATTI

PostDateIconPerşembe, 03 Ekim 2013 13:00 |

MUHTARLARIMIZA YENİ GÖREV ALANLARI YARATIYORUZ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Muhtarlara yönelik eğitim seminerleri düzenlenmesi adına bir protokol imzalandı. İmzalanan protokole göre ilk etapta 250 muhtara eğitim verilecektir. Toplam 53 bin muhtarı kapsayan protokol ile 7 ayrı bölgede 12  ay verilecek eğitimler ile çevre konusunda toplumun bilinçlendirilmesi sağlanacaktır.

Bu amaçla yapılan protokol törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ercan Tıraş, Müşteşar Yardımcısı Sayın Mehmet Emin Birpınar,  Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Genel Sekreter Sevim Özsoylu,  Genel Başkanı Yardımcısı, Bekir Aktürk, Ali Gülgen, Kadir Delibalta, Akif Ak, Adil Ağtaş ve Kadın Kolları Başkanı Ayşe Möröy  katıldı.

Protokol töreninde bir konuşma yapan Akdeniz şunları dile getirdi:’’Bu protokol ile Türkiye geleninde görev yapan muhtarlarımıza çevre konusunda toplumun bilgilendirilmesi, Çevre bilincinin artırılması, gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmenin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatın engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik olarak çevre eğitimi yapılması amaçlanmaktadır.

Anayasamızın 56 maddesinde belirtilen ‘’Herkes sağlıklı ve dengeli, bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. denmektedir. Biz muhtarlar olarak, çevrenin korunmasında en önemli seçilmiş birim amirleri olarak bu hususta vatandaşlarımızı bilgilendirmek zorundayız. Bu amaçla muhtarlarımızın alacağı eğitim seminerlerini çok önemsemekteyiz. İyi bir çevre bilinci eğitimsiz düşünülemez. O nedenle Çevre ve Şehircilik bakanlığımızla yapacağımız bu protokol çevre bilincini geliştireceği gibi muhtarlarımıza da yeni görev alanları yaratacaktır.

Bu vesile ile Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’ a değerli bürokratlarımıza böyle bir protokolü bizler ile yaptığından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi bildiriyoruz. İnşallah daha iyi bir çevre yaratmak adına muhtarlarımız üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Bu protokolün ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor Başta bakanım olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.’’dedi. Çevre ve şehircilik Bakanı Sayın Bayraktar ise yaptığı konuşmada toplumuz en önemli kesimini temsil eden muhtarlarla böylesine güzel bir çalışma yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:’’Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek,  olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümünde fertlerin aktif katılımlarını sağlamak, çevre ile ilgili konularda aktif katılım sağlamak, olumsuzluklara karşı tepki oluşturacak bireysel çıkarların ayrı düşünülemeyeceği gerçeğini kavratacak bir eğitim yönetimi uygulamak ve çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabalarla insanların daha sağlıklı ve güvnli bir çevrede yaşamasının sağlanmasının ancak kaliteli bir eğitimle mümkün olacağı gerçeğini göz önünde bulundurarak, toplumun en atl katmanının temsil eden ve devlet ile vatandaş arasında sorunları en iyi bilen muhtarlarımıza bu eğitim seminerlerini vermekten son derece memnun olacağımı ifade etmek isterim.

Günümüzde çevre bilinci sağlıklı bir çevrede yaşamayı, temel insan haklarından biri olarak kabul etmektedir. Bu ise ancak kaliteli bir eğitim ile mümkündür.İnsan ve çevre arasındaki etkileşimin vazgeçilmez nitelikte oluşu, çevre kavramının günümüzde kazandığı boyutlar, çevrenin ulusal ve uluslar arası düzeyde yeni yaklaşımlarla ele alınması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu görevler doğrultusunda muhtarlara yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile Muhtarlar Konfederasyonumuz işbirliği ile çevre konusunda toplumuz bilinçlendirilmesi, çevre bilincini artırmak, gelecek nesiller iyi bir çevre bırakmak için kirletmeden temiz tutmak, kirlenmenin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatın engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik bu eğitim protokolü’nün  hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bakanlığımızın bu ve buna benzer muhtarlarımız ile birçok alanda yapacağımız başka protokollerle de, toplum bilincini artırmak istiyoruz’’dedi.