Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

BİZ ÖĞRENCİ MİYİZ?

BİZ ÖĞRENCİ MİYİZ?

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesinin Gaziantep muhtarlarına vermiş olduğu eğitim sonrası muhtarlara cübbe giydirip kep attırmasını değerlendirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Tmuhk Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz yaptığı açıklamada şu ifadeleri dile getirdi: ”Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantepli muhtarlarımıza Türkçe, kişisel iletişim becerileri, halk sağlığı, uyuşmazlık ve arabuluculuk, insan hakları, kamu yönetimi, liderlik ve temel bilgisayar gibi konularda eğitim verilmiş… Eğitim sonunda muhtarlarımıza da sertifika verilmiş.  Buraya kadar her şey güzel…

Üniversitenin belirlemiş olduğu konularda, hatta sorulsaydı bu konulara ek, Büyükşehir yasası ve muhtarların hangi hizmetleri hangi belediyelerden alması gerektiği, Köy ve mahalle kanunundaki görevleri, tebligat kanunundaki görevleri vb. gibi konularda eğitim sürecine dahil edilmesi için tavsiyelerde bulunurduk.

Her alanda hizmet içi eğitim almak önemli. Muhtarlarımız da bu mana da üniversitenin belirlediği konularda eğitim almaları çok doğal. Konfederasyon olarak zaman zaman kendi alanlarımızı ilgilendiren konularda bizlerde imkanlarımız ölçüsünde eğitim seminerleri düzenliyoruz. Muhtarlarımıza katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz.

Tabi bizlerin çalışmaları gazete ve tv kanallarında geniş yer bulmuyor. Son katıldığım ‘’Yeni Büyükşehir Modeli ve Uygulama Sonuçları’’ sempozyumunda ve Türkiye genelinden 400 muhtarlarımızın katıldığı konfederasyonumuzun düzenlediği 26 cı Adana istişare toplantısında muhtarlarımızın mutlaka eğitim semineri alması gerektiğine vurgu yaptık.

Bazı toplantılar şova dönüştürülüyor. Son Gaziantep’te de olan bu. Bizler öğrenci değiliz. Evet hizmet içi eğitime ihtiyacımız var mı? elbette var. Hangi kurum yada kuruluş hizmet içi eğitim alırken öğrencilerin giydiği mezuniyet cübbesini giyiyor ve havaya kep fırlatıyor. Bizleri bu kadar alay konusu etmeye hangi kurumun hakkı var?

Muhtar, yerel yönetimlerin en küçük idarecisi. Halkın doğrudan oyu ile seçilen ve hiçbir siyasi partinin aday gösteremeyeceği biri. Elbette kendi siyasal görüşü olan, ancak bu siyasal görüşünü seçmenine yansıtmayan bağımsız kişi. Toplumumuzun gözünde mahallenin veya köyün kanaat önderi. 187 yıldır bu böyle.

Hangi kurum ve kuruluş muhtarlarımıza eğitim veriyorsa onlara teşekkür de ediyoruz. Ancak toplumda eleştiri ve alay konusu olacak şekilde eğitim verilmesine de bir o kadar karşıyız. Biz halka karşı sorumluluğu olan muhtarız, öğrenci değiliz. Bırakalım cübbeyi öğrencilerimiz giysin ve mezuniyetlerinde de kepleri öğrenci kardeşlerimiz havaya fırlatsın ve biz muhtarlar da onları ayakta alkışlasın” dedi. Son Düzenlenme Cumartesi, 14 May 2016 01:30