Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

BİNGÖL MUHTARLAR DERNEĞİ SEÇİMİ

BİNGÖL MUHTARLAR DERNEĞİ SEÇİMİ

DOĞU ANADOLU MUHTARLAR FEDERASYONU VE BİNGÖL MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI ABDULLAH BUTAKU; “BİZ DOĞU VE GÜNEYDOĞU HALKI OLARAK ARTIK DAĞDA SİLAH SESİNİ, OVADA DA PANZER SESİNİ İSTEMİYORUZ. BİZ DAĞDA ÇOBANLARIMIZIN SESİNİ İŞİTMEK İSTİYORUZ, OVADA DA RENÇBERLERİMİZİN SESİNİ İŞİTMEK İSTİYORUZ”

Bingöl Muhtarlar Derneği 12. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Abdullah Butaku güven tazeledi.

Bingöl Muhtarlar Derneği 12. Olağan Kongresi, merkez ve köy muhtarlarının katılımıyla Bingöl Sanayi ve Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Doğu Anadolu Muhtarlar Federasyonu ve Bingöl Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Butaku, çözüm sürecine değindi. Butaku, “Sadece Bingöl’de muhtarlıkla kalmadık, çözüm sürecine aktif bir şekilde destek verdik. Biz artık ayrımcılığa, bölücülüğe, bölgesel etnik milliyetçiliğe karşıyız. Ret, inkar, asimilasyon politikalarına karşıyız. Biz diyoruz ki, silahlar sussun, siyaset ve fikirler konuşsun. Bunun içinde Türkiye’yi Muhtarlar Konfederasyonu olarak biz çözüm sürecine destek verdik ve desteğimiz halen güçlü bir şekilde devam etmektedir” dedi.

“SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Çözüm sürecine sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Butaku, şöyle devam etti:

“Bu bizim geleceğimizdir, çocuklarımızın geleceğidir, bölgemizin geleceğidir. Biz bu çözüm sürecine muhakkak sahip çıkmamız lazım. Çözüm süreci şuanda Doğu ve Güneydoğu’da halktan yüzde doksan destek alıyor. Biz Doğu ve Güneydoğu halkı olarak artık dağda silah sesini, ovada da panzer sesini istemiyoruz. Biz dağda çobanlarımızın sesini işitmek istiyoruz, ovada da rençberlerimizin tırpan sesini işitmek istiyoruz. Biz bu bölgede artık sıkıntı istemiyoruz. Sıkıntılar yok mu, var. Bakın daha önce ret, inkar, asimilasyon politikalarını vardı. Şuan bunlar azamiye inmiş, hatta bugün kimse varlığımızı inkar etmiyor. Bu yüzden varlığımızın devam edebilmesi için silahla değil de siyasetle, fikirle biz bu işin sonuna kadar destekçisi olmamız lazım.”

Konuşmaların ardından yapılan seçimde, kullanılan 86 oyun tamamını alan Butaku, yeniden başkan seçildi.