Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ALTINORDU MUHTARLAR DERNEĞİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Ordu ilinin yeni kurulan Altınordu ilçesi Muhtarlar Derneğinin 1. olağan genel kurulu yapıldı.

Ordu Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan Altınordu Muhtarlar Derneği 1. Olağan genel kuruluna Altınordu Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş,  Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Chp İl Başkanı Osman Güngör, Mhp eski Milletvekili Cemal Enginyurt, Mhp il Başkanı Köksal Yılmaz, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı yardımcısı Hasan Çalışkan, Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Asrak, Korgan Muhtarlar Derneği Başkanı Yüksel Dere, Gürgentepe Muhtarlar Derneği Başkanı Rıza Demirel, Ulubey Muhtarlar Derneği  Başkan yardımcısı Arif  Güngör, Sivil toplumu örgütü Başkanları ve Altınordu ilçesine bağlı mahalle muhtarları katıldı.

Divan Başkanlığını Eski Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ve katip üyeliklerini Yusuf Uzunlar ve Mehmet kaya’nın yaptığı genel kurulda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından söz alan Hüseyin Akdeniz Muhtarların birlik ve beraberlik içinde hareket ettiği ender illerden birinin Ordu ili olduğuna vurgu yaparak Şunları ifade etti.’’Ordu ili muhtarlık kurumu içinde birçok ilklere imza atan bir il’dir. 19 ilçesinin 14’ünde Muhtarlar Derneği olan bu kurum örgütleşme anlamında baktığımızda oluşumunu İstanbul ve Ankara’dan sonra Federasyona taşımıştır.  Bu dayanışma bilinci içinde hareket eden kurumumuz gerek kamu alanında gerekse yerel alanda hep işbirliğini ön plana tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir’’dedi.

Akdeniz Konuşmasına söyle devam etti:’’ Tarihsel-geleneksel nitelikleriyle sadece yerleşim mekanı olma özelliğinden öte kültür, dayanışma ve yönetim birimi özellikleriyle günümüze kadar gelen mahalle yönetimleri kendinden vazgeçilebilecek unsurlar olarak değil,  aksine; yönetim sistemi ve toplumsal yapımız için kendinden beklenen çağdaş amaçları gerçekleştirebilecek nitelikte geliştirilmesi gereken zenginlikler olarak görülmelidir. Demokratik değerlerin gelişerek anlam kazandığı ve günümüzde dünya toplumlarının sahiplendiği “kentine sahip çıkma bilinci”, “çözümde ortaklık ve birliktelik anlayışı” ile “yaşanabilirlik”, ve “sürdürülebilirlik” kavramlarının yapılabilirlik pratiğini gerçekleştirilebileceği en uygun toplumsal ve yönetsel birimler olarak mahalle yönetimleri, kentsel hizmet sunumunda daha etkin ve başarılı hale getirilebilir. Mahalle yönetimlerine sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer verilmesi, Sağlıklı kentsel yaşam bakımından Yaşanabilir bir yerleşme ve konut gelişmesinin izlenmesi için coğrafi bilgi ve istatistik sisteminin kurulması  ve  sağlıklı kentsel yaşam bakımından katı atıkların toplanması, uzaklaştırılması, zararsız hale getirilmesi  mahalle yönetimlerinin sorumluluk yüklenen aktörler arasında yer almaları gerekmektedir. ”Yaşanabilirlik” amaçsal nitelikli ilkelerden en önemlisidir. Yaşanabilirlik ölçütleri, soyut ve genel ifadeler olan insan hakları ilkelerinin, yerleşme düzeyinde günlük yaşama geçirilmesidir. İnsan yerleşimlerinin toplumsal gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi düşüncesi, yaşanabilir kentlerin ancak yaşanabilir mahallelerden kurulabileceği gerçeği unutulmamalıdır. Günümüzde kentsel alanda halka en yakın yönetsel birim özelliğini koruyan mahalle yönetimleri, seçimle göreve gelen organları olmasına rağmen tüzel kişilikleri, bütçesi bulunmamakta, kendisine değişik düzenlemelerle verilen yetki ve görevleri kısıtlılıklarla yerel yönetim ve mülki idare birimleriyle ast-üst ilişkisi içinde görmeye çalışmaktadır.Toplumların en küçük yerleşim birimi olan mahalleler, demokratik toplumların temel yerel forumu niteliği taşımalıdır. Bu nedenle mahallenin, merkeze ya da kente ilişkin bazı işlerin görülmesinden çok, “yetkilerin halka en yakın birimlere uygulanması” ya da “zirveye rağmen tabanı tercih etme” anlayışlarına uygun kurum olarak ele alınması gerekmektedir. Mahalle yönetimleri, kentsel alanda kentsel hizmetler ve demokratik değerlerin geliştirilerek uygulanabilmesi için uygun birimler olarak, kentsel hizmetler başlığı altında incelenmelidir. Konunun sadece hukuksal ve yönetsel açıdan ele alınması eksik hatta yanlış olabilmekte; bunun ötesinde konu fiziksel, teknik, ekonomik ve sosyal yönleriyle de değerlendirilmelidir.

Bu yaklaşım sonuçta, halkın kent yönetimine katılımını, işbirliğini, önemsemeyi, denetimi, kentsel hizmetlerde kaliteyi, verimliliği ve kentlilik bilincini getirecektir. Mahalle yönetiminde yaşanmakta olan hukuki ve yönetsel belirsizlik ile eksiklikler, Muhtarlık kurumunu işlevsel olmaktan uzaklaştırmıştır. Bu konuda araştırma ve inceleme olanaklarındaki kısıtlılıkların yanı sıra, siyasi aktörlerin ve yasa koyucularının ilgi azlığı, sorunu günümüze kadar getirmiştir. Sorunun çözümünde tüm toplumsal, yönetsel, siyasal aktörlerin işbirliği kaçınılmazdır. Yapılması gereken mahalle ve mahalle yönetiminin, tarihsel ve geleneksel özelliklerini de dikkate alarak açık tanımlamasının yapıldığı, temel amaç ve işlevlerinin gösterildiği, mahalle yönetimi yasası ile görevleriyle birlikte diğer kuruluşlarla ilişkilerini düzenleyen yönetmeliğin merkezi yönetimce çıkarılması, mahallenin kent yönetimiyle organik bağının bir şekilde kurulması gerekmektedir’’ dedi.

Genel kurulda muhtarlara hitap eden Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ”Muhtarlarımız ile birlikte Altınordu ilçesine hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Muhtarlar seçilmişlerin içinde en küçük birim olması ve bizlerin en ucdaki kılcal damarlarıdır. Birlik ve beraberlik içinde gidilen bu seçimin ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum”dedi.

CHP Ordu İl Başkanı Osman Güngör ise şunları söyledi:”Muhtarlarımızın bu beraberliği bizlere mutluluk vermektedir. Bu genel kurulun Altınordu ilçesi muhtarlarına hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum”dedi.

MHP İl Başkanı Köksal Yılmaz ise ”Muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Toplumun herkesimini temsil eden arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. seçiminiz hayırlı osun”dedi.

Konuşmalardan sonra yapılan seçimlere geçildi. Seçimlere tek liste olarak katılan Hüseyin Akdeniz  92 oy alarak başkanlığa seçildi.

Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Hüseyin Akdeniz Başkanlığındaki Altınordu Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Abdullah Şahin, Ahmet Bakıcı, Ali Altuntaş, Ali Gündoğdu, Aydın Özbucak, Ayhan Kuvancı, Göksel Akyürek, Gökhan Evcimen, Hüseyin Toksoy, Halil İbrahim Toptaş, İsmail Karadağ, Merve Karakaya, Muharrem Kaymaz, Mustafa Öztürk, Muzaffer Türkmen, Nevin Gül, Sadık Uzunlar, Süleyman Can, Yılmaz Kılıçkaya, Yaşar Temel ve Olgun Öztürk.