Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

”ADKS” HANE HALKINI MUHTARLARDA GÖRMELİ

''ADKS'' HANE HALKINI MUHTARLARDA GÖRMELİ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 8. Muhtar toplantısında ”Muhtarların kimin nerede oturduğunu bilmesi gerekir” ifadesini değerlendirdi. Akdeniz Cumhurbaşkanının çok doğru bir noktaya dikkat çektiğini ifade etti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz yaptığı Açıklamada şunları söyledi:”Cumhurbaşkanımız yaptığı bugünkü 8. muhtar toplantısında; muhtarlarımızdan hangi evde kimin oturduğunu bilmesini istemektedir. Bu çok doğru bir tespittir.

Muhtarlarımız 2007 tarihine kadar yani Adrese Dayalı Kayıt Sistemi yürürlüğe girene kadar, 1774 sayılı kimlik bildirme kanunu çerçevesinde mahalle sınırları içinde vatandaşın aile beyanı (from 5) muhtara bildirmesiyle muhtar mahallesinde ikamet eden tüm vatandaşların oturdukları haneyi bilirdi. 2007 tarihinde yürürlüğe giren ADKS ile vatandaşlarımız adres değişikliklerini doğrudan Nüfus İlçe Müdürlüklerine yapmaktadırlar. Kanun burada vatandaşın beyanını esas kılmıştır.

Vatandaşın müracaatıyla Nüfus İlçe Müdürlüklerine yapılan adres değişikliğinin bir nüshasını isteğe bağlı muhtarlıklara verilmesi söz konusudur. Zaten eğer evrakın bir nüshası muhtarlarımıza da gelse sadece adres değişikliği yaptıran kişinin evrak bilgileri muhtarlıklar tarafından bilinir. Yani hane de oturan hane halkının kayıtlarına muhtarlarımız T.C no bilgileri olmadan ulaşamamaktadırlar.

Dolayısıyla Yerel Yönetimlerin en küçük birim temsilcisi olan muhtarlarımızın 1774 sayılı yasada değişiklik yapılmadan, özellikle nüfusu kalabalık olan mahallelerinde muhtarlarımızın hangi hane de kimin ikamet ettiğini bilmeleri bir başka zorluk konusudur.Türkiye’de 2014 nüfus sayımı sonucunda 501- 100 bin arasında 16 789 mahalle bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanımız önemli bir konuya dikkat çekmiştir aslında. Muhtarlarımız sınırları alanında hane halkının nerede oturduğunu en iyi bilen kişilerden olması gerekir. Ancak 1174 sayılı kanunda değişiklik yapılmadığı sürece veya ADKS içinde muhtarlarımız elekronik ortamda hane halkını göremediği sürece bu mümkün gözükmemektedir”dedi.