Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

ADIYAMAN 27. İSTİŞARE TOPLANTISI ”BARIŞ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK”

ADIYAMAN 27. İSTİŞARE TOPLANTISI ''BARIŞ, DOSTLUK VE KARDEŞLİK''

Türkiye Muhtarlar Federasyonu 27. istişare ve yönetim kurulu toplantısı Adıyaman’da yapıldı.

‘’Barış, Dostluk ve Kardeşlik’’ konulu toplantıda farklı İslam dininde, Alevilik mezhebinde ve Süryani mezhebinden oluşan din adamları birlikte yaşamanın kültürel zenginliklerini anlatan bir konferans verdi.

Yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Onur Kökçü, Alay Komutanı İbrahim Kuyuer, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Askerlik Şube Başkanı Davut Kulalar, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, KKTC Muhtarlar Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Yeşilleme, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü Başkanları, Muhtar Federasyonları Başkanları, Muhtar Dernekleri Başkanları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın kolları üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’ndaki Türkiye Muhtarlar Federasyonu 27. istişare ve yönetim kurulu toplantısında, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden kadın muhtarlar ellerinde Türk bayrakları ile 10. Yıl Marşı’nı söyledi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, “Barış ve huzur ortamını bozmak isteyen her kim olursa olsun bu vatan toprakları içerisinde asla bizim birlik ve bütünlüğümüzü bozamayacağını bilmelerini istiyoruz.” dedi.

Akdeniz, buradaki konuşmasında, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan dönemden geçildiğini dile getirerek, yanı başında ateş çemberi bulunan ülkede birlikteliğin önemini vurguladı.

Terörün dili, dini, ırkı ve mezhebi olmadığını ifade eden Akdeniz, şunları kaydetti: “Terör terördür ve biz terörü başından beri lanetliyoruz, lanet okuyoruz. Barış ve huzur ortamını bozmak isteyen her kim olursa olsun, bu vatan toprakları içerisinde asla bizim birlik ve bütünlüğümüzü bozamayacağını da bilmelerini istiyoruz. Bu anlamda bir Güneydoğu kenti olan Adıyaman’dan Türkiye’ye barış, dostluk ve kardeşlik mesajı vermek için buraya geldik. Biz barışın ve dostluğun olduğu her yerde varız.”dedi.

Adıyaman belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, yaptığı konuşmasında Adıyaman hakkında kısa bir bilgi verdi. Adıyaman’ın tam bir huzur kenti olduğunu, yüzyıllar boyunca bu topraklarda hiç savaşın yaşanmadığını dile getiren Başkan Kutlu, “Öncelikle ilimize, hoşgörü kentine hoş geldiniz. Adıyaman, Güneydoğu’nun gerçek yüzüdür. Adıyaman’dan ötesi fitne ve fesadın yaşandığı yerlerdir. Bu topraklarda yaşayanlar tarih boyunca hiçbir savaşa tanıklık etmemişlerdir. Hep hoşgörülere şahitlik etmişlerdir. Dün nasıl barış içerisinde yaşanmışsa bugünde Türk’ü Kürdü, Müslümanı Hıristiyan’ı, Alevi’si Sünni’si bu topraklarda aynı hoşgörüyle yaşamaya devam etmektedirler” diye konuştu.

Adıyaman Vali Vekili Onur Kökçü de herkesin bir gemide yolculuk ettiğini, bu geminin zarar görmesi halinde herkesin bundan etkileneceğini dile getirdi.

Sınırların öteki tarafında can güvenliğini sağlayamayan başarısız devletler görüldüğünü vurgulayan Kökçü, “Bölücü terör örgütü ve bunun farklı uzantılarının da ülkemizi bu devletlere dönüştürmeye çalıştığını gördük ancak bunlar hak ettiği cevabı alıyor ve alacak. Terörün kökünün kazındığını göreceğiz. Ülkemizin, tarihinin en ihtişamlı günlerine doğru adım adım gitmekte olduğunu ve çok kısa bir sürede ayak bağlarından ve kronikleşmiş tüm sorunlarından kurtulduğunu göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçilerek İl Müftüsü Ali Öztürkçü, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ve Adıyaman Süryani Kadim Metrepoliti Melki Ürek farklı açılardan Barış, dostluk ve kardeşliğin önemine dair konferans verdiler. Son Düzenlenme Pazartesi, 30 May 2016 04:45