Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir mesajla kadınlar Gününü kutladı.

Akdeniz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yayınladığı yazılı mesajda şunları ifade etti. ‘’8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında 129 kadın işçi kadın öldüğünde belki onlar bu günün Dünya kadınlar günü olarak kutlanacağını bilmiyorlardı. Günün adını tam yazmak gerekirse “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”…Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1921 Türkiye’de kutlanmaya başlandı.

Türkiye olarak, kadına şiddette, kadın istismarında ne yazık ki karnemizin iyi olduğu söylenemez. 2015 yılında sadece gazete haberlerine bakıldığında 4 bin 282 haberin kadınlarımıza yapılan şiddet içerikli olduğu görülecektir. Bu yılın ilk iki ayında 53 kadının öldürüldüğünü, 56 kadının şiddete maruz kaldığını 24 kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu görmekteyiz. Oysa nüfuzumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız bunların hiçbirini hak etmiyor. Siyasette, sivil toplum örgütlerinde ve çalışma hayatında kadının daha fazla yer alması hepimizin ortak isteği olmalı. 

Kadınlarımız toplumumuzun temel taşı, ailenin de mihenk taşıdır. Kadın huzurun ve meşruiyetin en kutsi sığınağıdır. Kadın emeği, kadın yüreği, kadın barışı, kadın sevgiyi temsil eder. Anayasanın 10 cu maddesinde belirtildiği üzere kadın-erkek eşitliğinin yazıda kalmaması dileğiyle, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Son Düzenlenme Salı, 08 Mart 2016 00:37