Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADIK

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADIK

TMUHK 19 MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLANDI

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle bir etkinlik gerçekleştirdi.

Muhtarlar gününün birincisini kutlayan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Anıtkabir’de çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlik çerçevesinde Ankara Sanayi Odasının Temelli’de bulunan arazisine 200 fidan ağaç dikerek kutlama etkinliklerini sona erdirdi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya  gelen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyeleri ilk olarak Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.Daha sonra Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.

Akdeniz Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:’’Türk demokrasi tarihinin seçimle iş başına gelen, seçilmişlerin en küçük yerel birimi olan muhtarlarımız ile birlikte huzurundayız. Bıraktığın cumhuriyetin seçilmiş en küçük temsilcisi olan bizler, vatanımızın kurtuluşunda göstermiş olduğun azim ve kararlılığı unutmadık. Sana sonsuz minnettarız.19 Ekim 1829’da kurulan muhtarlık teşkilatının 186.yılını kutluyoruz. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan, ender kanunlardan biri olan köy ve mahalle kanunu ve muhtarlık teşkilatı senin göstermiş olduğun ilkeler ışığında yoluna devam etmektedir.  Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak bu teşkilatın en üst çatısını oluşturan örgütümüz seçilen yeni kurulları ve muhtarlarıyla senin dediğin gibi Muasır medeniyet seviyesine ulaşana kadar üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmek için elinden gelen gayreti gösterecektir. Değerlerine, ilke ve inkılaplarına bağlı olan biz muhtarlar, senin kurduğun Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlı olduğumuzu bir defa da ifade etmek isteriz. Rahat uyu atam. Ruhun şad olsun’’ dedi.

Daha sonra Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu üyeleri Temelli’ye giderek  Ankara Sanayi Odasının Türkiye Muhtar Konfederasyonuna tahsis ettiği arazide 200 fidan ağaç dikimi gerçekleştirdi. 

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz burada günün anlam ve önemini belirten bir basın açıklaması yaparak şunları söyledi:’’ Osmanlı döneminde 2. Mahmut’un fermanıyla 19 Ekim 1829 yılında İstanbul Fatih, Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra Anadolu’da ilk Kastamonu-Taşköprü’de kurulan Muhtarlık teşkilatının 186.yılını kutluyoruz. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan, ender kanunlardan biri olan köy ve mahalle kanunu ve muhtarlık teşkilatı yerel yönetim birimlerinin en küçüğüdür. Halka en yakın olanıdır. Türk demokrasi tarihinde ilk seçimler Muhtarlık seçimleri olmuştur. 1830’lu yıllarda daha Milletvekilliği seçimleri yokken halkımız ilk muhtarlık seçimlerinde oy kullanmıştır. O nedenle Muhtarlık seçimleri Türk demokrasi tarihinin de başlangıcını oluşturması bakımından önemlidir. Muhtarlığın kuruluş günü olan 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak kutlanacak olması muhtarlarımızı son derece memnun etmiştir. Bu kararın alınmasında emeği geçenlere başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Mahalli idareler Genel Müdürlüğümüze ve Muhtarlar Daire Başkanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Umut ediyor ki içinde bulunmuş olduğumuz birçok sorunumuzun da çözülmesine bu gün vesile olacaktır.  Son zamanlarda ülkemizde yaşanan üzücü hadiseler dolayısıyla, bu yıl birincisini kutlayacağımız Muhtarlar Günü için Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu olarak sade şekilde kutlama programı yapıyoruz. Tüm etnik köken ve mezheplerin ortak yaşadığı bu topraklarda barış ve huzur içinde yaşamak hepimizin ortak isteğimizdir.  Bu düşüncelerle, Devlet ile vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi gören tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum’’dedi. Son Düzenlenme Salı, 20 Ekim 2015 00:52