Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

14 İSTİŞARE TOPLANTISI(ULUSLARARASI YEREL YÖNETİMLERDE MUHTARLIĞIN ÖNEMİ VE YERİ ÇALIŞTAYI )

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun 14. İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantısı Kocaeli-Başiskele ilçesinde yapıldı. Yapılan istişare toplantısının ana konusunu oluşturan Uluslararası Çalıştay da bu toplantıda gerçekleştirildi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, Başiskele’de ”Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Yeri ve Önemi” çalıştayı düzenledi. Başiskele Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin il ve ilçeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden birçok muhtar katıldı. Türkiye’de ilk Başiskele’de düzenlenen Uluslararası Çalıştayın Oturum Başkanlığını Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin yaptı.

The Ness Otelde yapılan Uluslararası Çalıştaya, Vali Yardımcısı Aziz İnci, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Fahri Başkanı Mustafa Pehlivan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muhtarlar Birliği As Başkanı Mustafa Yeşilleme, Başiskele Belediye Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan, Veysel Alçiçek, Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş, Kocaeli Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Süleyman Şen, Gazimağusa Muhtarlar Derneği As Başkanı Saim Aytürk, TODAİE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Hukuk Müşaviri Doç. Dr. İlker Gündüzöz, KOÜ Yerel Yönetimler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Derya Demirdizen Çevik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Muhtarlar Federerasyon Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl ve İlçe Muhtarlar Derneği Başkanları  ülkenin çeşitli illerinİn ve Kocaeli Muhtarlarları katıldı.

Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş yaptığı açılış konuşmasında Uluslararası alanda Muhtarlar ile ilgi bir çalıştayın ilk defa Başiskele ilçesinde düzenlenmesinde ev sahipliği yapmanın önemine vurgu yaparak ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Muhtarlar Birliği Başkanı Mustafa Yeşilleme yaptığı selamlama konuşmasında, Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Mustafa Yeşilleme söyle devam ett:’’ Muhtarlık dünya yerel yönetimler içerisinde KKTC ve Türkiye Cumhuriyetin’de resmi olarak bulunan kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle biz muhtarlar için böylesine önemli olan bu toplantıya davet edilmekten KKTC muhtarları adına Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna ve Türkiye’deki muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yapılacak çalıştaydan çıkarılacak sonuç bildirgesinin mutlaka iki ülke muhtarlarının yararına olacağını düşünüyorum. Türkiye muhtarları ile KKTC muhtarlarının sorunları birbirine benzerlik gösterdiği ancak farklılıklarında olduğunu belirtmek isterim. Bu çalıştayın sonuç bildirgesini bizlerde kendi hükümetimize götüreceğiz. İki ülkenin yerel yönetimlerinin en alt birimi olan muhtarlıkların birlik ve beraberliğini sergileyen bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen herkese KKTTC muhtarları olarak teşekkür ediyoruz’’dedi

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Fahri Başkanı Mustafa Pehlivan yaptığı konuşmada uzun yıllara muhtarlık camiasında bulunduğunu belirterek muhtarların birlik ve beraberliğinin önemli olduğunu belirterek şunları ifade ett:’’Yıllardır muhtarlarımızın içinde fahri başkan olarak bu camiaya fahri olarak hizmet etmekteyim. Kocaeli ilinde yaşayan biri olarak Türkiye Muhtarlar Konfederasyonun bu ilde gerçekleştirdiği çalıştayı tebrik ediyorum. Konfederasyon Yönetim Kuruluna ve Başiskele Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Ayaz’a bu çalıştaya vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum’’dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı selamlama konuşmasında  Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’a ve Toplantıya Uluslararası boyut katarak katılan KKTC Muhtarlar Birliğine, toplantıya katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden ve Türkiye Cumhuriyetinden katılan  Muhtarlarına teşekkür ederek Uluslararası muhtarlık kurumunun ilk kez bir çalıştayda ele alınmasından duyduğu memniniyeti dile getirdi. Akdeniz Konuşmasına şöyle devam etti:’’ Türkiye Cumhuriyeti Muhtarlarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhtarlarının bir araya gelerek düzenlemiş olduğu bu çalışta umut ediyorum ki iki ülke arasındaki yerel yönetimlerin en alt birimi olan muhtarlık müessesesine olumlu katkılar sağlayacaktır. Yapılacak karşılıklı sunumlarla gerçekleşecek bu çalıştayın sonuç bildirgesi iki ülkenin hükümetlerine iletilecek olması farklı sorunların birlikte çözüme kavuşturulması açısından oldukça önemlidir. KKTC Muhtarlar Birliği Başkanımız Sayın Mustafa Yeşilleme ile yaptığım kısa görüşmede Türkiye’de Muhtar seçimlerinde adaylık usulü bulunmazken, KKTC muhtarlık seçimlerinde seçim kuruluna müracat ile adaylık usulü bulunması veya Türkiye’de muhtarlarımızın Özlük Haklarına ilişkin 2108 sayılı kanun varken KKTC’de böyle bir özlük hakkının bulunmaması farklılığını; buna karşın bazı evrakların iki ülke arasında aynı şekilde düzenleniyor olması benzerliklerini konuşacak olmamız, farlılıkları veya benzerlikleri ortaya koyarak bir sonuç bildirgesi hazırlanacak olması uluslararası iki muhtarlık kurumuna ortak hedefler belirleyeceğine yürekten inanıyorum. Dolayısıyla bu toplantıya ev sahipliği yapan Başiskele Belediyesine, toplantıya katılan KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti muhtarlarına  dolayı tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz adına Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan Kocaeli-Başiskele Belediyesinin muhtarları uluslararası bir çalıştayda biraraya getirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti: Sayın Ayabakan ’’Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, KKTC Muhtarlar Birliği Başkan ve yöneticilerini ve iki ülkeden bu toplantıya katılan tüm muhtarlarımıza ev sahipliği yapmaktan menuniyet duyuyoruz. Bu uluslararası çalıştaydan iki ülke muhtarlarının sonuç alacaklarını umut ediyoruz’’dedi.

Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci bu çalıştayın Kocaeli’nin en güzel Turizm merkezlerinden biri olan Başiskele’de yapılmasından mutluluk duyduğunu, Bu ilde bu sahillerde 15-20 yıl önce nasıl yaşadığımızı koku ve gürültülerden nasıl rahatsız olduğumuzu hepimiz hatırlıyoruz. Bizim meslektaşlarımız dediğimiz beraber sevindiğimiz beraber üzüldüğümüz, selden depremden heyelana kadar, düğün dernekten cenazeye kadar hep beraber çalıştığımız muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Türkiye çok önemli bir değişim sürecinden geçiyor. İl Özel idarelerinin başka kurumlara devredilmesi oldu. Mahalle ve köy muhtarlarımız daha çok merkezi idarelerle sorunları çözmeye çalışacaklar. Bizim muhtarlarla olan çalışmalarımızın yasal ve manevi temelleri var. Vatandaşımız bir sorunu olduğunda en yakınında kim varsa onunla paylaşır. Muhtarlar demokrasinin temel taşlarıdır. Burada konuşulacak konuların geleceğe ışık tutacağından eminim” şeklinde konuştu.

Program, daha sonra oturum Başkanlığını Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Ufuk Bilgin yaptığı ’’ Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Yeri ve Önemi Başiskele Çalıştayı’’na geçilerek muhtarların görev ve sorumlulukları, çalışma şartları konularını içeren soruların sorulması ve yetkililer tarafından cevaplandırılmasıyla devam etti. Çalıştayın sonunda çalıştay sonuç bildirgesinin en kısa zamanda iki ülke muhtarlarına ve kamuoyuna duyrulacağı bildirildi.

Konuşmalarını sonunda Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş ise Konfederasyon Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz’e çiçek takdiminde bulundu. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz adına Başkan Yardımcısı Köksal Ayabakan’a Hüseyin Akdeniz teşekkür plaketi sundu.