Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

KONAK BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı makamında ziyaret eden Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, muhtarlara verdiği destekten ötürü Başkan Pekdaş’a teşekkür etti.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı makamında ziyaret etti. Akın Simav Mahalle Muhtarı Hatice Gazezoğlu, Sümer Mahalle Muhtarı Ayşe Taylan ve Kültür Mahallesi Muhtarı Nilgün Güney’in de eşlik ettiği ziyarette Akdeniz, Başkan Pekdaş’a ilçede görev yapan 113 muhtarla kurduğu iyi ilişkiler ve verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

“YASA MAĞDUR EDECEK”

Ağırlıklı olarak muhtarların sorunlarının konuşulduğu görüşmede Bütünşehir Yasası’nın getireceği olumsuzluklar dile getirildi. Yeni düzenlemenin muhtarları mağdur ettiğini savunan Konfederasyon Genel Başkanı Akdeniz, “Muhtarlık 185 yıllık bir gelenek. Bugün 25 bin 656’sı 30 büyükşehirde olmak üzere Türkiye genelinde 50 bin’in üzerinde muhtar görev yapıyor. Şimdi bu yasayla birlikte bunları dağıtmak istiyorlar. Oysa muhtarlıklar belediyelerin mahallerdeki kılcal damarlarıdır. Bu yasayla birlikte ilçe belediyelerin işi de çok zorlaşacak. ” dedi.

“MUHTARLAR KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR”

Muhtarların yerel yönetimlerin önemli ayaklarından biri olduğunu belirten Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise halka hizmet götürmede muhtarların köprü vazifesi gördüğünü söyledi. Belediyelerin en önemli yardımcılarının muhtarlar olduğunu dile getiren Pekdaş, Konak’ta belediye ile muhtarlar arasında güçlü bir bağ kurmayı hedeflediklerini kaydetti. Bu amaçla ilk adımı atarak 113 mahalle muhtarlarıyla bölge bölge toplantılar yaptıklarını dile getiren Pekdaş, bu toplantılarda muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinleme fırsatı bulduklarını belirterek, “Mahallenin sorunlarını en iyi bilenler muhtarlardır. Bizim 113 mahallemiz var ve bu mahallelerin her birinin ayrı ayrı sorunları var. Belediye bürokratlarımızın da katıldığı bu toplantılarda muhtarlarımız tek tek söz alarak bunları aktarma fırsatı buldu. Şimdi el ele vererek çözüm üretmek ve Konaklı hemşerilerimize daha iyi hizmeti sunmak için çalışacağız” diye konuştu. Bütünşehir Yasası’nı da eleştiren Pekdaş, yasayla muhtarların mağdur edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Yerelin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Pekdaş, söz konusu yasanın seçim hesapları yapılarak hazırlandığını, sonuçta en büyük zararı halkın göreceğini dile getirdi.