Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Duyurular

Taziye: Adem Öztürk vefat etti

Trabzon/Of ilçesi Fındıkoba Mahallesi Muhtarımız Adem Öztürk hakka yürümüştür.Muhtarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Camiamızın başı sağ olsun.

Taziye: Ekrem Çelen vefat etti

Zonguldak/Çaycuma Muhtarlar Derneği önceki Başkanı Akyamaç Köyü Muhtarı Ekrem Çelen, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.Muhtarımıza Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Camiamızın başı sağ olsun.

Muhtar Ödenekleri Kanunu Yasalaştı

Muhtar ödeneklerinin asgari ücrete eşitlenmesi hakkındaki tasarı yasalaştı, ödenekler Nisan/2022 itibariyle asgari ücret üzerinden yapılacaktır.Artış 15 Ocak/2022’den itibaren geçerlidir farklar ona göre ödenecektir. Ödenek artışının camiamıza hayırlı olmasını dileriz.Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk.

Seçim Kanunu Taslağının muhtarlar ile ilgili 12. Maddesi geri çekilmiştir

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk ve yönetimi başkanlığında dün TBMM’nde yürütülen temas trafiği sonucu, Seçim Kanunu Taslağının muhtarlar ile ilgili 12. Maddesi geri çekilmiştir. Karar Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk’e bizzat iletilmiştir. Muhtarlık ile ilgili tüm iş ve işlemler Konfederasyon Başkanımız ve yönetimi tarafından takip edilmekte ve gereken neyse yapılmaktadır. Camiamızı ilgilendiren her konuda bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Seçim Kanunu görüşmeleri için TBMM’deydik

Hükümetimiz tarafından hazırlanan Seçim Kanunu taslağının muhtarlar ile ilgili 12. Maddesi hakkında TBMM’nde milletvekilleri ile görüştük, taslağın olası sonuçları ile ilgili bilgilendirmeler yaptık. Bugün temas kurduğumuz isimler; Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Eski Bakanlarımızdan Adalet ve Kalkınma Partisi Bingöl Milletvekili Plan Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet YılmazCumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Plan Bütçe Komisyon Üyesi Abdüllatif Şener, Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Levent Gök, Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon Milletvekili Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta,Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Daire Başkanı Ahmet Dalkıran…Yasayla ilgili taleplerimizi dinleyen notlar alan 12. Madde komisyonda görüşülürken ilettiğimiz noktalarda görüş beyan edeceklerini söyleyen komisyon üyesi milletvekillerine çok teşekkür ediyor, ilgili yasanın hassasiyetlerimiz gözetilerek revize edilmesini diliyoruz.Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk

Isparta Ili Muhtarlar Derneği Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Isparta Ili Muhtarlar Derneği Olağan Genel Kurulu, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Mahmut Gülcü, Konfederasyon Yöneticileri Halil Keleş, Cennet Mumcu, Ali Gülgen ve Konfederasyon Koordinatörlerinden Turgut Alemdar’ın katılımı ile gerçekleşti. Mevcut Başkan Keçeci Mahallesi Muhtarı Gökhan Büyükleblebi, tek aday olarak katıldığı genel kurulda çoğunluğun oyu ile güven tazeledi ve seçim, birlik beraberlik dostluk içinde tamamlandı.Genel kurul için bulunduğumuz İsparta’da muhtarlarımızı ofislerinde ziyaret ettik, Konfederasyonumuzun rozetini taktık.Gündeme dair sohbet ettiğimiz muhtarlık ziyaretlerinin ardından merhum Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in İslamköy’de bulunan kabrini ziyaret ettik.İslamköy’den sonra Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş ile de görüştük.Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk’ün sevgi ve selamlarını ilettiğimiz Ispartalı ve Burdurlu muhtarlarımıza ev sahiplikleri ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyor yeni yönetime çalışmalarında başarılar diliyoruz.Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Mahmut Gülcü

Taziye: Halil İbrahim Ay vefat etti

Bursa/Keles Küçükkavacık Muhtarımız Halil İbrahim Ay vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
Camiamızın başı sağ olsun.

Basın duyurusu: Seçim kanunu taslağı

Basına ve kamuoyuna!Cumhur İttifakı tarafından hazırlanan Seçim Kanunu taslağının muhtarlar ile ilgili 12. Maddesi ve gerekçesi; tarafımızca kabul edilemez olup, ilgili komisyon nezdinde girişimlerde bulunulmuş, taslakta gerekli düzenlemelerin yapılması talep edilmiş muhalefet şehrimiz iletilmiştir.Söz konusu taslakta yer alan seçim kazanan muhtarın seçilme yeterliliğini 1 ay içinde ispat etmesi ifadesi yerine seçime katılmak isteyen muhtar adaylarının ilgili seçim kuruluna seçilme yeterliliği ile ilgili evrakları sunup onaylanması halinde seçime katılmasının yolunun açılması şeklinde düzenlenmesi çok daha uygun olacaktır. Mevcut haliyle yasalaşması seçimi kazanan ancak seçilme yeterliliğine sahip olmadığı için mazbatasını alamayan muhtar açısından onur kırıcı olacaktır, bu yanlışın düzeltilmesini talep ediyoruz. Seçim Kanunu taslağının 12. Maddesi ve gerekçesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. “MADDE 12- 18/1/1984 tarihli ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 32 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.”Seçim sonucuna göre, ilk sırada yer alan muhtar adayı seçilme yeterliliğine sahip olduğunu en geç bir ay içinde belgelendirmesi halinde kendisine seçim kazandığına dair ilçe seçim kurulunca Mazbata verilir. Aksi halde ikinciye, daha sonra üçüncüye ve nihayet seçilme ehliyetine sahip aday bulunana kadar bu işlem yapılır. İlçe Seçim kurulunun bu hususta vermiş olduğu kararlara karşı iki gün içerisinde İl Seçim Kuruluna itiraz edilebilir. İl Seçim Kurulunun vermiş olduğu kararlar kesindir”Kararın gerekçesi;”12-Madde ile 2972 sayılı kanunun 32 inci maddesine fıkra eklenmektedir. Düzenleme ile ekseriyet sistemine göre seçilen muhtarın seçilme yeterliliğine sahip olduğunu bir ay içerisinde belgelendirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kendisinden sonra gelen seçilme ehliyetine sahip muhtar adayına İlçe Seçim Kurulunca Mazbata verilecektir. Böylelikle muhtarlığı kazanan adayın kısa sürede kesinleşmesi ile seçim yapılan bölgede yaşanan sosyal sorunların ve siyasal belirsizliklerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir”Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk

Taziye: Tuncay Ayhan vefat etti

Ankara/Nallıhan Subaşı Mahalle Muhtarımız Tuncer Ayhan vefat etmiştir. Muhtarımıza Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz. 
Camiamızın başı sağ olsun.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Bugün, ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’2011 yılında Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak down sendromlu bireylerin ayrımcılığa, olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkanları ile iş sahalarını artırmak amacıyla, birleşmiş milletler tarafından ilan edilen bu farkındalık gününde ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılıyor. Down Sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. sıradan bir insanın vücudunda 46 kromozom bulunurken, down sendromlu bireylerde üç adet 21. kromozom bulunması nedeni ile 47’dir. Down Sendromlu bireyler erken ve sürekli eğitim ile arkadaş edinebilir, okula gidebilir, iş edinebilir, hayatları ve gelecekleri için karar verebilir ve hayata katılabilir.Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile toplumla bütünleşik bir hayat kurabilen down sendromlu insanlar için erken müdahale ve destek önemlidir.Tüm down sendromlu bireyler için toplumla bütünleşik bir yaşam diliyor, farkındalığın artmasını umuyoruz.Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk.